Paris, je t’aime?

Při procházení fotek vzpomínám na léto a teplé počasí a slunce přivolávám zpět. Jednou z takových letních vzpomínek je i prodloužený červencový víkend v Paříži.

Tehdy jsem byla v obdobné situaci jako teď – po ruce jsem měla „jen“ můj kompakt Panasonic Lumix DMC-FS10. Tehdy sice můj Canon nebyl mimo provoz, ale zůstal doma skrze úsporu místa při cestě s Ryanairem. Všichni cestovatelé, kteří alespoň někdy vyhledávají low-cost dopravu, vědí, že na kratší výlety letadlem (typicky víkendy) bohatě stačí příruční zavazadlo.

La Défense –vděčné místo pro ty, kteří rádi fotí moderní architekturu. La Défense, Tilt-Shift efekt a Bleach Bypass. Panasonic Lumix DMC-FS10, 1/125 s, F9, ISO 80.

Pařížské dilema: do letadla fotobrašnu nebo šaty?

Ultimátní fotografové si teď zakryjí oči: místo foťáku jsem dala tehdy přednost letním hadříkům a botám podle hesla „na každý den je potřeba mít nejméně jeden denní a jeden noční outfit“. Také přiznám, že jsem si pár centimetrů v tašce prozíravě nechávala volných pro případné nákupy v mecce módy. Jsem vlastně takovým opakem Tomáše Slavíčka, když se balí na cesty.

Notre Dame z té strany, kde ještě (už) není lešení. Složené panorama, efekt Polaroid. Panasonic Lumix DMC-FS10, 1/500 s, F2,8, ISO 80.

Na svou obranu (a uklidnění svého svědomí) bych ráda dodala, že to nebyl můj první a snad ani poslední výlet do francouzské metropole (a toto vážně není nejčastější fotografova lež). Ostatně, na některé památky nemám štěstí ani se zrcadlovkou, ani s kompaktem. Stejně jako před osmi lety, i letos jsem s mírným rozladěním zjistila, že gotická perla na Seině, katedrála Notre-Dame, je opět (nebo ještě stále?) zpola skrytá pod lešením. Tak třeba příště.

Paříž tak trochu jinak

Absence zrcadlovky měla i své výhody. Po dlouhé době jsem při toulání se městem nemusela nosit těžkou výbavu. Na druhou stranu jsem si nemohla užít to pravé focení se vším všudy, což mi – přiznávám – docela chybělo.

Nemožnost využít různé hloubky ostrosti či sledovat focenou scénu přímo v hledáčku byla pro člověka zvyklého na zrcadlovku nepříjemná. Při focení jsem se snažila alespoň co nejvíc soustředit na kompozici s tím, že se zbytkem prostě nic neudělám a případné nedostatky upravím v Zoner Photo Studiu.

Louvre z netradiční perspektivy, efekt Black & White. Panasonic Lumix DMC-FS10, 1/400 s, F9, ISO 80.

Kouzlo efektů

Používání kompaktu má pro mě osobně jeden vedlejší (ne)žádoucí účinek. Když už mám k dispozici jen kompaktové fotky, ráda je před publikováním proháním různými přídavnými efekty, kterých je mimochodem v novém Zoner Photo Studiu 15 požehnaně. A musím říct, že některé z nich mě moc baví, třeba Cross process, Dramatic portrait a samozřejmě Polaroid.

Eiffelova věž, pohled z návrší u Palais de Chaillot. Panasonic Lumix DMC-FS10, 1/125 s, F9, ISO 80.

Co si budeme povídat, Paříž je kouzelné a fotogenické místo. Tohle město má genia loci, bohatou kulturní historii a velké množství nezapomenutelných míst, kde se nám chce jen tak si sednout či lehnout a hodiny popíjet proslulé francouzské víno a pozorovat hemžení pánů v perfektně padnoucích oblecích a dam v šik šatech (příp. lidi v keckách a s batohem, pokud se jedná o turisty).

Od té doby, co jsem poprvé zkusila focení zrcadlovkou, se mi kompaktové fotky zdají poněkud méněcenné, neživé a nudné. Ale Paříž mě ujistila v tom, že když na věc přijde, i s dobrým kompaktem se dají udělat pěkné obrázky, zvlášť když se pro účely publikace trošku upraví.

Ale pro jistotu se dnes vypravím s Canonem do servisu. Už mi totiž docela dost chybí.

La Défense. Panasonic Lumix DMC-FS10, 1/125 s, F9, ISO 80.

Poslední aktualizace 5. listopadu 2012

84 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Eva Škaroupková

Od konce roku 2009 pracuje v softwarové divizi ZONERu, kde se zabývá obchodem a marketingem v zahraničí. Je tak trochu rusofilka, studium ruštiny a mezinárodních vztahů na ní zanechalo své stopy. Kromě cest do Ruska vyhledává také cesty kamkoliv jinam, poznání a objevování nového. Miluje léto, teplo, slunce a plážový volejbal a od jisté doby také fotografování.

Číst všechny články.

Komentáře