Panasonic vyvinul ve spolupráci s Fujifilmem vysoce citlivý organický snímač

Firma Panasonic představila nový typ CMOS obrazového snímače, který nabízí až stokrát širší dynamický rozsah a výrazně vyšší citlivost. To umožňuje jednak speciální světlocitlivá vrstva OPF (Organic Photoconductive Film) a využití technologie tzv. globální závěrky.

en160203-6-1

O vývoj organického „filmu“ OPF se zasloužila společnost Fujifilm. Tato vrstva převádí světlo na elektrické signály. Na rozdíl od běžných snímačů toto provádí ve dvou fázích (velmi zjednodušeně – samotná konverze je řízena OPF a ukládání dat pak v dalších částech snímače).  OPF je přibližně šestkrát útlejší a 1,2krát citlivější v porovnání s běžnými snímači. Navíc také umožňuje zachytit světlo z podstatně širšího úhlu – místo klasických 30° až 40° je to 60°.

en160203-6-3

Čip pracuje v módu globální závěrky, kdy je schopen snímat obraz na všechny pixely naráz, zatímco klasické čipy zachycují obraz řádek po řádku. Světlocitlivé buňky snímače mají dvojí citlivost a dokážou zachytávat světlo různé intenzity. Snímač by měl díky nové technologii poskytnout jak lepší kresbu ve světlých i tmavých částech snímku, ale také výraznější barvy i rychlejší detekci pohybu bez vzniku pohybových zkreslení.

Poslední aktualizace 8. února 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře