Osobité dílo Taryn Simon vystavuje Galerie Rudolfinum

Multidisciplinární umělkyně z New Yorku Taryn Simon ve svých pracích kombinuje fotografii, texty, sochy i performance. Vytváří rejstříky věcí skryté naší pozornosti nebo nezřetelné na první pohled. Promyšlené, komplexní a vrstevnaté práce z Taryn Simon dělají jednu z nejvýraznějších postav současné umělecké scény. V České republice vystavuje poprvé.

tara1

Americký index skrytého a neznámého, 2007, Úřad pro cla a ochranu hranic USA, místnost záchytu pašovaných předmětů, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery

Galerie Rudolfinum uvádí celkem šest autorčiných cyklů z let 2007 až 2014. Simon se v nich mnohdy dostává i na místa, kam běžný člověk nevkročí. Například v cyklu Americký index skrytého a neznámého přináší snímek z místnosti záchytu pašovaných předmětů amerického celního úřadu, navštívila i vojenské či náboženské instituce. Simon na fotografiích hromadí předměty, spojuje a organizuje a podtrhává tak manipulativní povahu uspořádávání informací a tenkou hranici mezi realitou a fikcí.

taryn3

Pohled do instalace

Výstava v Galerii Rudolfinum potrvá do 10. července. V rámci doprovodného programu je nachystáno i několik komentovaných prohlídek. Galerii Rudolfinum najdete na Alšově nábřeží v Praze, otevřeno je denně kromě pondělí.

Titulní fotografie: Obrazová sbírka, 2013, Dálnice, © Taryn Simon. Courtesy Gagosian Gallery

Poslední aktualizace 10. května 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře