Operace Overlord ve fotografiích

Válečná fotografie byla v dobách první a druhé světové války většinou výsadou několika málo jedinců, kteří na rameni a v batohu nosili krom zbraní také fotoaparáty. V té době se jednalo o fotoaparáty středoformátové, tudíž váhový přírůstek nebyl malý. Na druhou stranu se většinou jednalo o celokovové kousky, které vydržely prakticky jakékoliv zacházení.

Ostatně o několik desetiletí později prověřily další války vedené v tropických oblastech kvalitu a odolnost kinofilmových zrcadlovek. Existuje spousta historek o tom, jak fotografové utopili, vysušili a bez problémů používali například Nikon FM2.

Postupem času se k vojenským jednotkám začali přidávat novinoví fotoreportéři a především fotoreportéři zpravodajských agentur, kteří se snažili být uprostřed dění a zachytit autentické snímky z prvních linií. Nemálo těchto fotografů v terénu zemřelo. Ti nejlepší se však postupně stávali stále ostřílenějšími a přiváželi ze světa množství autentických snímků s neopakovatelnou atmosférou.

Autor neznámý

Jedním z průkopníků v této oblasti byl Robert Capa, původem maďarský válečný fotograf, který se jako jeden z mála zúčastnil vylodění spojenců v Normandii. O několik let později stál u zrodu fotografické agentury Magnum. Z jeho fotografií pořízených při vylodění se však zachoval pouze zlomek, neboť většina přivezených filmů se vinou nehody roztekla při sušení. Většina dochovaných snímků pochází z rukou a fotoaparátů samotných vojáků, kteří si mezi střílením ze zbraní našli chvíli na to, aby zaznamenali aktuální dění kolem sebe.

Z dnešního pohledu se to může zdát banální, nicméně v době druhé světové války málokdo tušil, co se děje v bojových liniích, zprostředkování dění alespoň z fotografií tak bylo cennou informací pro všechny.  Dnes jsme si zvykli, že se můžeme na válku dívat prakticky v přímém přenosu, zpravodajské kanály přinášejí nejčerstvější informace prostřednictvím svých fotoreportérů, kteří se díky moderní technice ani nemusejí přímo účastnit rizikových operací. Nyní se již vrhněme na nejznámější snímky ze dne D. (Zdrojem fotografií je internet a vostrej.net)

Velitel vojsk D. Eisenhower promlouvá k vojákům den před akcí.

Výsadkáři dostávají instrukce před odletem na výsadek ve Francii.

První vlna výsadku se vyloďuje a míří k břehům.

Celkový pohled na pláže v Normandii, poté co bylo dosaženo důležitých pozic, začalo vojsko s převozem zásob

Pohled na pobřeží z druhé strany, operace se zúčastnilo na 170 000 vojáků.

Snímek přímo z centra jednotky, která se chystá na vylodění.

Jeden z mála dochovaných snímků R. Capy z Normandie.

Další z řady snímků neznáámých autorů můžete shlédnout v následujícím videu.

Pro pocit autentického zážitku, avšak v moderním hávu, doporučujeme film Zachraňte vojína Ryana.

Poslední aktualizace 6. června 2011

15 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře