Nové efekty usnadňují práci

Jako každý nový program anebo upgrade starší verze, tak i nový Zoner Photo Studio 13 přináší vylepšení funkčnosti a řadu nových efektů. Na ty nejdůležitější se podíváme podrobněji. 

O základních změnách a několika novinkách jsme psali již v předchozím článku, který ve stručnosti shrnul nejdůležitější zlepšení. Čerstvé recenze programu můžete najít na různých českých webech, a také v našem přehledu. Detailněji se dnes podíváme především na nové editační nástroje.

Základní přehled

Pro ty, kdo si preview programu zatím nepřečetli, shrnu alespoň základní novinky. Tou nejvýznamnější, která však není příliš vidět, je plná nativní podpora 64-bitových operačních systémů. Díky tomu je práce mnohem rychlejší a Zoner Photo Studio 13 plně využívá výkonu vašeho počítače.

Nejvýraznější změnou z uživatelského hlediska prošel navigátor, určený pro práci s jednotlivými snímky a složkami. Nově je totiž možné filtrovat fotografie podle různých kritérií, mezi než patří textové vyhledávání, filtrování podle značek či hodnocení snímků a v neposlední řadě také filtrování podle zadaných GPS souřadnic pořízených snímků. Poslední možnost je velmi praktická, zvláště když využijete načtení souřadnic z konkrétního snímku a filtrujete například všechny obrázky v okolí několika kilometrů. Velmi snadno se tak dostanete k sadě snímků pořízených v definované lokalitě. Filtry je navíc možné pospolu kombinovat.

01_katalog Zoner Photo StudioZákladní pohled na rozhraní katalogu se zobrazením filtrů

Režim prohlížeče dostal novou nástrojovou lištu pro hodnocení snímků a přidávání značek. V dřívějších verzích sice tato možnost existovala také, nicméně byla dostupná pouze přes klávesové zkratky anebo kontextové menu. V novém prohlížeči je již integrován samostatný panel. Zlepšením je také možnost spustit prohlížeč na druhém monitoru, což značně zefektivní práci například při hodnocení a třídění snímků. S tím souvisí i další změna, kterou je otevření více modulů prohlížeče v jedné instanci programu, dříve měl tuto výsadu pouze modul editor.

Nechte zmizet lidi

V základním režimu správce najdete nové menu Vytvořit, do kterého byly seskupeny tematicky podobné funkce, nyní rychleji dosažitelné – panoráma, 3D obrázky, HDR obrázky, pohlednice. V rámci této skupiny také přibyla funkce skládání multiexpozic. V předchozí verzi bylo možné skládat obrázky pouze ve skupině dvou nebo tří. Nová funkce pro skládání multiexpozic umožňuje složit libovolný počet snímků v jeden. Na rozdíl od funkce HDR, není nutno při skládání multiexpozic fotografovat ze stativu, Zoner Photo Studio 13 si totiž zarovná obrázky fotografované z ruky a následně s nimi teprve pracuje.

Účelem nástroje je dosažení jednoho ze tří výsledků. Zarovnání obrázků pro libovolnou pozdější práci je jednou z funkcí, mnohem zajímavější je však funkce odstranění pohybujících se objektů. V tomto režimu je možné odstranit z finálního snímku všechny pohybující se objekty, které se vyskytují na dílčích fotografiích. Velmi snadno tak vyčistíte například ulici od aut, jedinou podmínkou je, aby byla např. část ulice, která má být bez aut, alespoň na jedné zdrojové fotografii zachycena bez aut.

Průvodce skládáním multiexpozic a výsledek při odstranění pohybujících se objektů

Vychytávkou určenou pro tvorbu efektních snímků je pak zduplikování objektů přímo ve snímku, použití je velmi jednoduché, stačí pouze zatrhnout tuto možnost v dialogovém okně skládání multiexpozic a program na finálním snímku zobrazí všechny pohybující se objekty, můžete tak snadno vytvořit fotografii, kde je zachycena například celá sekvence skoku na lyžích anebo vtipně „naklonovat“ osobu na fotografii. V rámci funkce je ještě možné pracovat se selektivním zobrazováním objektů a ručně tak některé odstranit nebo naopak přidat, viz obrázek vpravo.

Vlevo ukázka zduplikování objektů a vpravo pak selektivní výběr objektů z jednotlivých snímků

Profesionální retuš fotografií

Další zcela novou funkcí je nástroj retušovací štětec, který najdete prakticky u všech profesionálních grafických editorů. V programu Zoner Photo Studio doplňuje retušovací štětec nástroj klonovací razítko, jemuž se z velké části podobá. V čem je tedy rozdíl? Klonovací razítko nabere část obrazu ve zvoleném místě a přenese je na jiné – vybrané místo snímku, bez jakýchkoliv korekcí. Naopak retušovací štětec přenáší z vybrané oblasti pouze strukturu, barvu a její odstín se snaží přizpůsobit okolí. Výsledkem je mnohem rychlejší a především lepší retuš. Ideální je nástroj pro korekci kosmetických vad nebo třeba při retušování oblohy apod.

Ukázka práce v praxi, vlevo je retuš klonovacím razítkem, vpravo pak retušovacím štětcem

Transformace textu i symbolů

Nově přibyla funkce vkládání symbolů, která umožňuje vkládat libovolné symboly, dostupné ve fontech operačního systému. Při vložení symbolu se vytvoří textové pole, se kterým je možné dále pracovat. Stejně tak byla možnost transformace přidána i při vkládání textu, který je nově možné zvětšovat tažením myši, otáčet a jinak měnit. Velmi jednoduše tak nastavíte například natočení textového pole, aniž byste je museli určovat ve stupních, jako tomu bylo dříve. Funkce pro vkládání symbolů pracuje naprosto stejně, vložit však můžete pouze jeden znak, další je možné vložit až po uložení předchozí úpravy.

Transformace textového pole je shodná s polem pro vložení symbolu

Vygumujte si pozadí

Zoner Photo Studio 13 nově podporuje průhlednost snímků v podporovaných formátech. Pokud tedy otevřete snímek s již průhledným pozadím, nebude průhlednost nahrazena, ale je možné s ní dále pracovat. V případě, že byste potřebovali někde průhlednost vytvořit, tak použijete zcela nový nástroj guma, s jejíž pomocí vybranou část vygumujete a tím také zprůhledníte. Při použití nezapomeňte, že musíte uložit snímek ve formátu, který průhlednost podporuje, jako je například png nebo gif.

Pozadí zprůhlednělé pomocí nástroje guma

Originální pohlednice v okamžiku

Pro prezentaci snímků byla přidána nová funkce tvorba pohlednic. Ve své podstatě se jedná o podobnou funkci, jako je příprava tisku více fotografií na stránku. V menu vytvořit/pohlednice vyvoláte dialogové okno pro přípravu tisknutelného snímku. Před spuštěním funkce je dobré vybrat si v průzkumníku obrázky, se kterými chcete pracovat, v opačném případě se zobrazí všechny uložené v dané složce a budete muset vybírat dodatečně.

Jakmile je okno pro tvorbu pohlednice otevřeno je práce velmi snadná, v levé části jsou zobrazeny vybrané anebo všechny snímky, v pravé části jsou pak zobrazeny šablony pro tvorbu pohlednic. Ve spodní části je možné nastavit způsob vložení snímku, velikost pohlednice a případně přidat z předdefinovaných šablon rámečky jednotlivým obrázkům. Pohlednici je možné následně uložit a vytisknout anebo po uložení ještě dále upravit v editoru.

Průvodce pro tvorbu pohlednic je přehedný a jednoduchý

Na RAWy o chlup lépe

Modul pro práci se soubory ve formátu RAW byl také v několika ohledech vylepšen. Jednak je to možnost zvětšit si pracovní plochu skrytím bočních panelů s náhledy a s nástroji. Pro rychlejší ovládání zde byla přidána i klávesová zkratka F8 a F9 pro levý a pravý panel.

Po stránce funkčnosti se v RAW modulu udály tři změny. Byla přidána korekce vinětace, funkce která je dostupná v editoru. Nyní je tedy možné vinětaci odstranit či přidat již při exportu z RAWu. Další funkcí je změna rozměrů. Velmi jednoduše můžete nastavit výslednou velikost snímku při exportu, a to v procentech velikosti zdrojového obrázku. Poslední změnou je možnost výběru metody podexpozice, která slouží k tomu, abyste programu řekli, jak se má vyrovnat při ztmavování obrazu s oblastmi, kde chybí data, tedy v nejsvětlejších místech snímku. V nabídce jsou tři možnosti – lineární, živé barvy a kontrastní – každou z nich využijete pro něco jiného.

Levý panel s náhledy je skrytý, v pravém si povšimněte nabídky pro volbu metody podexpozice

Nová verze programu Zoner Photo Studio 13 sice nepřináší zcela závratné změny ve funkčnosti či nástrojích, jako tomu bývalo u dřívějších verzí, je však plná drobných vylepšení a také několika praktických editačních nástrojů. Pokud váháte, zda pořídit, můžete program vyzkoušet zdarma na dobu třiceti dnů a teprve poté se rozhodnout. Krom levnější verze professional je možné využít také zvýhodněných upgradů.

Poslední aktualizace 11. října 2010

13 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře