Nikon ocenil snímek vytvořený ve Photoshopu. Společnost i autor se omluvili

Sinapurská divize společnosti Nikon před pár dny na svém facebookovém profilu zveřejnila snímek fotografa Chay Yu Weie s perfektně zakomponovaným letadlem v průhledu žebříkem. Nikon autorovi pogratuloval k vítězství v pravidelné soutěži. Jak se ale záhy ukázalo, fotografie byla velmi neobratně zfalšovaná.

nikonprize

Na sociálních sítích se okamžitě spustil povyk a jako reakce se objevilo množství parodických snímků. Po téměř třídenní smršti se omluvil jak autor, tak firma Nikon. Yu Wei na svém instagramu zveřejnil text, v němž vysvětluje, že celá falzifikace byla jen nepodařený a nedomyšlený vtip, za nějž se omlouvá všem fotografům i společnosti Nikon.

clgojosyikg23948ppc9

Příspěvek o Yu Weiově snímku z profilu Nikonu již zmizel. Ještě před tím však firma publikovala na téže stránce dvojí prohlášení, v nichž slibuje pečlivější posuzování snímků, děkuje komentujícím za jejich upřímné i humorné reakce a oznamuje, že po domluvě s autorem budou snímky staženy ze soutěže i z facebookové stránky.

Některé z parodických montáží, které se po odhalení podvodu objevily:

Nikon-Fake-9 Nikon-Fake-5 Nikon-Fake-4

Yu Wei však kromě podvodného snímku čelí také faktu, že velmi podobný snímek již před rokem publikoval jiný singapurský fotograf Yik Keat, který navíc od začátku proklamoval, že jde o „složeninu“.

Screenshot_2

Via PetaPixel, DIYPhotography a Bokeh

Poslední aktualizace 1. února 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře