Nezdvořilý fotograf

Nezdvořilý fotograf nerespektuje slušně pronesenou žádost, aby dál nefotografoval osoby či objekty, když si to ony osoby či majitelé daných objektů nepřejí. Je to člověk, kterému byste dali nejraději facku, ale vaše (snad) důstojnost vám to nedovolí. Samozřejmě, existují jisté omluvy, ale tentokrát to o nich nebude.

Bylo nebylo na jedné vernisáži fotografií, kterou jsem navštívil. Unavený z práce, možná jsem chtěl dopřát odpočinek unaveným očím od neustálého koukání do monitoru počítače.

Na vernisáži byl přítomen i fotograf, který pro danou galerii dokumentoval průběh vernisáže. To je pochopitelně v pořádku a jedná-li se o dobrého a zkušeného fotografa, pak tím lépe. Jenže, pak se tento fotograf přede mnou objevil s fotoaparátem a prásk mi bleskem přímo do očí.

Dobře, to se může stát, běžně bych to asi přešel. Vůbec mi nevadí být před objektivem a někde na fotkách. Jenže v ten den jsem to přejít nechtěl, protože další takový záblesk a mohl bych s bolestí hlavy z vernisáže rovnou odejít. Požádal jsem tedy onoho fotografa slušně a v dobrém, aby mě nefotil. Použil jsem i kouzelné slůvko.

Neposlechl a znovu mi práskl bleskem rovnou mezi oči. Nevím, jak byste označili takového fotografa vy, ale pro mě se tímto jednáním zařadil do kolonky „blb“. Co na tom, že párkrát vyhrál domácí a k tomu řadu zahraničních fotografických cen. Tuhle nálepku už v mých očích jen tak nesundá.

Cesty, na které jsme zapomněli
Je možná škoda, že neustále píšeme o tom, jaká kompozice by měla být ta nejlepší, jak vyhladit pleťovku a který fotoaparát je ten nejlepší, a na druhé straně zapomínáme na něco, co by se dalo označit jako etika ve fotografii.

 

PS: Tento příspěvek není žádný hejt, kterým bych chtěl kohokoliv očernit (proto v něm ani nechci jmenovat), nebo si vysloužit souhlasné pokývání hlavou. Jen je dle mého názoru smutné, že nám to občas v té hlavě nezacvakne tak, abychom se k ostatním chovali ohleduplněji a s jistým respektem.

Poslední aktualizace 15. července 2013

53 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře