„Nejsem fotograf,“ cituje Jana Svobodu nejnovější výstava Moravské galerie

Nevšední vizualita, koncepce i odmítání konvencí a představ většinové fotografické obce zapříčinily, že se ve své době stal fotograf Jan Svoboda svrchovanou autoritou nejen pro mladší generaci. Jeho tvorbu, jíž ovlivnily také jeho básnické ambice a výtvarná školení, představí Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně.

Svoboda bývá tradičně považován za pokračovatele Josefa Sudka, taktéž liberálně uvažujícího fotografa. Protože i sám autor občas, aby se vyhradil proti panujícím konvencím, říkal: „ale já nejsem fotograf…jpg“, pohlíží na něj expozice spíše jako na umělce s fotoaparátem, přemítajícím nejen o vyšších filozofických otázkách, ale i prostších věcech jako zaměstnání nebo vztahy s lidmi.

Vernisáž výstavy Nejsem fotograf se uskuteční 19. listopadu v 18 hodin v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně. Výstava potrvá až do 21. února a k vidění bude vždy od středy do neděle od 10 do 18, ve čtvrtek až do 19 hodin.

Poslední aktualizace 27. října 2015

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře