Nejfotogeničtější oblast? Skandinávie!

Jsem fanatik do Severu, takže předem upozorňuji – v tomto článku moc objektivních informací nehledejte. Další slova a fotky totiž budou čirou chválou této oblasti, která stojí trochu mimo zájem většiny turistů-fotografů.

Do Skandinávie jezdím asi patnáctým rokem. Měl jsem možnost poznat tenhle kus Evropy z pohledu turisty s pár eury v kapse, turistického průvodce a krátkodobě i z pohledu obyvatele. A pokaždé mě návštěva utvrdila v jednom: Ze všech zemí, které jsem poznal, jsou právě Norsko, Švédsko a Finsko těmi, kam se chci vracet.

Proč zrovna Skandinávie?

 1. Příroda

Asi největším důvodem pro návštěvu Severu je tamější krajina. Není moc zemí, které mají dvoutisícové hory hned u moře, jako třeba Norsko, nebo víc než sto tisíc jezer jako Finsko. Doslova na pár kilometrech můžete fotit pevninské ledovce, vodopády, jezera, moře i hory.

1 - norway valley

2 - norway - waterfall

3 - norway - mountains

4 - finland - bird

2. Architektura

V jednoduchosti je síla. Ve Skandinávii najdete kromě skutečných „pecek“, jako jsou Öresundský most (druhý největší na světě) a Lærdalstunnelen (vůbec nejdelší silniční tunel), i stovky prostých, ale perfektně funkčních staveb a veřejných prostranství. Pokud rádi fotíte designové věci, určitě si zde najdete svoje.

5 - finland church

6 - finland - town

7 - finland - public place

8 - sweden - countryside

9 - norway church

3. Světlo

V období kolem letního slunovratu (21. 6.) můžete fotit prakticky 24 hodin denně. Slunce zde v podstatě nezapadá. Světlo kolem půlnoci má svoje kouzlo a zajímavé fotky se dají pořídit i obyčejným kompaktem, jak dokumentuje následující snímek (foceno v pozdní večer). Fotografování ve Skandinávii je tak jednodušší než kde jinde.

10 - finland - summer night

Myslím, že každý má pár míst, kam se s foťákem vrací nejraději. Ať už kvůli hezké přírodě, zajímavým stavbám, lidem či kvůli mnoha dalším důvodům, které všechny vyjmenovat nelze.

Pro mě je tou srdcovkou právě Skandinávie. A co vy, které místo je pro vás to NEJ?

Poslední aktualizace 4. srpna 2014

24 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Radek Karásek

Radek je součástí marketingového týmu ZONER sofware, a. s. a nepřesvědčíte ho, že existují lepší země než severské.

Číst všechny články.

Komentáře