Nebojte se úpravy fotografií

Jedna z našich čtenářek nám zaslala fotografii, o které tvrdí, že je její nejpovedenější. S tím, že je fotografie povedená souhlasíme, doporučili bychom ale menší úpravu, po které bude mít snímek zcela jinou atmosféru.

Fotografie paní Soni je velmi povedená, ačkoliv se při kompozici nedržela explicitně pravidla zlatého řezu či ostatních zažitých pravidel při fotografování portrétu, vůbec to nevadí. Vzhledem k tomu, jak byl zvolen výřez, tak nevadí ani kompozice snímku takřka na střed. Jedinou, o to však zásadnější, chybou je na snímku uříznutá brada dívky. V tomto případě by možná stálo za úvahu udělat krok dozadu nebo kousek odzoomovat zpátky, aby bylo na snímku zachováno více z čepice a celá brada a poté oříznout snímek na čtvercový formát.

Pomineme-li však kompoziční plusy a mínusy, je před námi snímek, který si jistě zaslouží alespoň minimální úpravu v počítači. Ačkoliv je portrét na první pohled dobře exponovaný, zasloužil by si trošku projasnit a zároveň dát vyniknout tváři a očím dívky. Pro úpravu proto zvolíme křivky, kde je možné lépe pracovat s jednotlivými odstíny snímku.

Pro spuštění dialogu je možné v editoru využít menu Vylepšit/Křivky anebo rovnou klávesovou zkratku Shift+C. Jakmile před sebou mám dialogové okno nástroje, klepnu si na kapátko Vybrat bod z obrázku a naberu jím odstín, se kterým chci pracovat, v tomto případě to je pleťová barva – vyberu si nějaký střední odstín přibližně v místech kořene nosu. V grafu se mi zobrazí vybraný odstín v podobě nitkového kříže, se kterým mohu pracovat. Jelikož chci snímek prosvětlit, tak bod potáhnu směrem nahoru a mírně doprava, při tažení je třeba sledovat, zda nedochází k posterizaci.

Krom zesvětlení pleti bych chtěl partie kolem obličeje ještě krapet ztmavit, aby pleť vynikla. Opět klepnu kapátkem do snímku, tentokrát do oblasti pod dívčiným levým uchem. Na ose se opět zobrazí bod, který tentokrát potáhnu směrem dolů a mírně doprava. Při tomto tažení je snadné efekt přehnat a pak dostanu barevně nereálný snímek. Táhnu proto velmi pomalu a opatrně, za stálé kontroly případné posterizace. Výsledkem by měla být křivka připomínající písmeno S.

Pouhá úprava křivek dokáže fotku rozzářit

Pouhá úprava křivek dokáže fotku rozzářit

Jakmile jste s úpravami spokojeni, přichází ke slovu retuš, při stoprocentním zobrazení vyretušujeme několik malých vad pleti, konkrétně tmavší flíčky na nose a na levé tváři. Velmi dobře k tomu poslouží Klonovací razítko (S), se kterým nabereme barvu okolní oblasti s podrženou klávesou Ctrl a posléze retušujeme to, co jsme měli v plánu. Pro posun snímku bez nutnosti změny nástroje použijte mezerník, který vás přepne dočasně do režimu posun (P). Těsně na špičce nosu je také malý tmavý flíček a pod ústy potom malý světlý flíček.

Pod levým okem je viditelný odlesk světla, který zbytečně upoutává pozornost, pro odstranění tohoto odlesku bude nejrychlejší použít nástroj Žehlička (U), kterým dvakrát přejedeme přes postiženou oblast. Výsledkem je fotografie bez vad pleti s dostatečným prokreslením a kontrastem.

Fotografie po retuších

Fotografie po retuších

Pro větší sytost ještě mírně vytáhneme červenou barvu pomocí nástroje Upravit barvy, na obrázku můžete vidět, co přesně bylo změněno. Mírně jsem stáhl jas, přidal sytost a kontrast. Při těchto úpravách buďte velmi opatrní a nezapomeňte si s předstihem seřídit polohu monitoru. Ty levnější totiž zobrazují při různém náklonu a tudíž různém pozorovacím úhlu zcela nepřirozené barvy.

Mírnou úpravou barev zvýrazníme červenou čepici

Mírnou úpravou barev zvýrazníme červenou čepici

Chcete-li, můžete ještě v posledním kroku přidat mírnou vinětaci, která podpoří atmosféru snímku.

Vinětace ztmaví rohy a ještě více vypíchne oči

Vinětace ztmaví rohy a ještě více vypíchne oči

Pro srovnání je níže dvojice snímků, z nichž levý je originál a pravý potom upravená varianta – celková doba úprav pak zabrala přibližně 15 minut.

Vlevo původní, vpravo pak upravený snímek

Vlevo původní, vpravo pak upravený snímek

Poslední aktualizace 15. srpna 2011

12 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře