Na slovíčko s fotografem

Fotografičtí nadšenci, učitelé, profesionálové, fotografové svateb, aktů, krajiny, makra či sportu – s těmi všemi jsme za poslední roky vedly rozhovory. Nyní přinášíme jejich přehled v jednom uceleném článku.

Rozhovor s fotografem pražské zoo, Tomášem Adamcem, jsem začal domlouvat těsně před loňskými povodněmi. Přestože jsme se v rozhovoru chtěli věnovat výhradně fotografii, resp. fotografování zvířat, nedalo se tématu povodní zcela vyhnout.

adamec

Lidé na fotografiích

S Jirkou Steigrem se znám ještě z dob, kdy psával články o úpravách fotek s pomocí Zoner Photo Studia. To by však ještě nemuselo nutně stát za rozhovor. V jednu chvíli se však rozhodl, že zanechá svého hlavního povolání, pro mnohé z oblasti snů – redaktora automobilového časopisu – a začne se živit čistě fotografováním. A tady už to začíná být zajímavé.

steiger

Sametově rozostřené pozadí na portrétních fotografiích, svatební fotografie, na kterých nechybí atmosféra, ale i reportáž z císařského řezu. O tom všem jsme si tentokrát povídali s Michalem Szydlowskim.

szydlowski

Magdalena Šteflová – mladá fotografka studující architekturu ve Velké Británii si přivydělává focením jak v Česku, tak na ostrovech. Vyzpovídali jsme ji ohledně jejích zkušeností s focením a rozdíly mezi českým a zahraničním klientem.

steflova

Svatební sezona je v plném prroudu a my jsme tak vedli rozhovor s fotografem, který se na svatby přímo zaměřuje. Odpovídal Matej Kmeť.

kmet

Zonerama výběr

Zonerama – webová galerie volně přístupná všem zájemcům, kteří chtějí sdílet své fotografie, už funguje několik let. Denně přibývají stovky fotografií, a tak není divu, že se galerie plní báječnými snímky zajímavých autorů. Na krajiny se vyprofiloval Jakub Müller.

muller

Alba Pavla Kulhánka na Zoneramě se plní fotografiemi přírody, které by se dost dobře mohly vyjímat jako velké zarámované zvětšeniny nebo by se mohly umístit do nejedné obrazové publikace. Tentokrát jsme vedli rozhovor s autorem, který se vydává za lovem snímků živé přírody.

kulhanek

Šikovných fotografů na Zoneramě stále přibývá a my jsme se rozhodli vám zase jednoho z nich představit. O filmové fotografii jsme si povídali s Alešem Sládkem.

sladek

Zatímco v předchozích rozhovorech s fotografy vystavujícími své snímky na webové galerii Zonerama jsme vedli dialog spíše o klasické cestě k fotografii, tentokrát jsme vybrali autora, který pracuje a experimentuje s tím, co digitální technika nabízí: Pavel Bílek.

bilek

Z fotografů publikujících své snímky v galerii Zonerama jsme oslovili Petra Štěrbu, autora zaměřujícího se především na fotografii dokumentární.

sterba

Fotografuje nejčastěji koně a zajímavé dívky. V některých případech pak dokonce obojí najednou. Co všechno by měl dobrý fotograf od koní mít a znát, i na to pochopitelně přišla řeč s Marikou Batelkovou.

batelkova

Technická preciznost

Majo Eliáš se zná s Tomášem Rakem od roku 2005 díky jednomu fotografickému webu. Už ze začátku své dráhy fotografa Tomáš hodně experimentoval, především v oblasti detailů a makra. Přitom jeho cesta vedla ke stále menším a menším detailům. Jeho fotografie se vyznačují především velmi vysokou technickou kvalitou – dají se považovat za dokonalé. Fotografováním se přes to neživí.

rak

Martina Kozáka není třeba dlouho představovat především těm, kteří sledují českou sportovní fotografii. Fotografování sportu se Martin věnuje už několik let. Vyzpovídali jsme jej, který sport on sám fotografuje nejraději, a ptali se i na to, jaké snímky musí mít po jednom focení na kartě, aby byl sám s výsledkem spokojený.

kozak

Škola fotografie

V druhé polovině září 2012 jsem se sešel s dvěma fotografy, abych s nimi udělal rozhovor. A to ne jen tak ledajaký. Neptal jsem se jich totiž na jejich vlastní tvorbu, přestože by určitě bylo dlouho o čem povídat, ale na to, jaké to je a co to obnáší fotografii vyučovat. Oba dva jsou totiž dlouholetými pedagogy a zkušenosti s učením fotografie sbírali jak na střední, tak i vysoké škole.

visek

Zapáleného fotografa a autora řady knih, které si kladou za cíl naučit své čtenáře lepšímu vidění fotografického světa, Bryana Petersona, jsme se ptali, jaké byly jeho fotografické začátky a na to, zda má nějaké snímky, které jej nikdy neomrzí.

peterson

Video na závěr

Pozvání k nám do ZONERu přijal věhlasný brněnský fotograf Zbyněk Maděryč. V novém videorozhovoru ho Martin Straka vyzpovídal ze zážitků s focením celebrit jako je Josef Váňa, ale také tvorby fotografické mnohaletého cyklu Prvocit.

maderyc

Poslední aktualizace 26. června 2014

11 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře