Mobil jako fotografův pomocník a rádce na cestách

I pro fotografa může být mobil často užitečným pomocníkem a skvělým rádcem – dokáže třeba vypočítat minimální rychlost závěrky nebo určit západ a východ slunce. Které aplikace by neměly ve vašem mobilu chybět, zvláště pokud právě vyrážíte na dovolenou? Poradíme v tomto článku.

Průvodce po destinacích

Začátkem letošního roku fotograf a lektor fotografie Jan Březina se svým týmem vyvinul speciální aplikaci pro fotografy na cestách – aplikaci Fripito, průvodce po nejrůznějších českých i světových destinacích. Fripito si můžete stáhnout zdarma, jednotliví průvodci jsou už ale za poplatek. Cena se pohybuje přibližně kolem 150 korun za jednu lokaci.

Ve Fripitu můžete najít tipy na fotografování nejrůznějších malebných míst a krajin po celém světě. Fripito nabízí fotografické průvodce po Islandu, Paříži, Filipínách, Arizoně, New Yorku, ale i po Praze nebo Českém Švýcarsku a dalších místech, která jsou pro fotografy vizuálně lákavá.

Česká aplikace Fripito nabízí fotografické průvodce pro cestovatele.jpg

Česká aplikace Fripito nabízí fotografické průvodce pro cestovatele.

V každém průvodci dostává fotograf informace o tom, kde přesně fotografovat, jak se na dané místo dostat, kdy je zajímavé světlo, jaké má použít vybavení a další užitečné instrukce.

Kromě toho však Fripito umožňuje používat i offline mapy. Ty vás navedou přesně na místa, kde lze pořídit ty nejzajímavější fotografie, které budou skutečnou pastvou pro oči.

Aplikace je stále doplňována o nová místa, problém je, že zatím se většina z nich pouze připravuje. Každopádně se jedná o originální nápad, který oceňujeme, a časem se aplikace jistě ještě rozroste.

Pravá ruka fotografa

Další velmi užitečnou bezplatnou aplikací je Photographer – jednoduchý rádce pro fotografa. Photographer nabízí kalkulačky na výpočet hloubky ostrosti (DoF), expozice, velikosti fotografie pro tisk i výpočet parametrů pro nastavení time lapse.

Photographer obsahuje také velké množství podrobných návodů – například jak fotit portréty, města, noční oblohu, hru světel a podobně. Kromě toho v ní taky můžete najít tipy na pózování při focení portrétů.

V aplikaci Photographer kromě jiného najdete také tipy na pózování, které se vám mohou hodit při focení portrétů.jpg

V aplikaci Photographer kromě jiného najdete také tipy na pózování, které se vám mohou hodit při focení portrétů.

Pokud byste chtěli nějakou aplikaci pouze na výpočet hloubky ostrosti, stáhněte si jednoduché aplikace typu DoF Calculator Free, DOF Calculator nebo DoF Calc. Všechny jsou zdarma a nenáročné na ovládání.

I aplikace Photo Tools byla vyvinuta jako jakási pravá ruka fotografa, která vám má usnadnit práci při focení.

Photo Tools oproti aplikaci Photographer neobsahuje návody na focení, ani tipy na pózování – najdete v ní jen Gallery For Inspiration s fotografiemi například z oblasti architektury, glamour, jídla a podobně. Photo Tools však navíc přináší informace o počasí – a hlavně má daleko více kalkulaček na nejrůznější technické parametry. V tomto ohledu je daleko před Photographerem.

Photo Tools vám vypočítá minimální rychlost závěrky, několikanásobnou expozici nebo vám zjistí ISO v závislosti na počasí. Takzvaný Blue and Golden Hour Calculator vám na vteřinu přesně vypočítá podle zadaného data a GPS souřadnic dobu východu a západu slunce a dobu rozbřesku a setmění.

Nevíte, v jaké fázi se právě nachází Měsíc? Nevadí, Photo Tools hravě poradí. Stejně tak si v něm můžete zobrazit základní informace o lokaci, v níž se právě nacházíte, a stručnou předpověď počasí. Při nahrávání fotky ukáže histogram. Aplikace Photo Tools je zdarma a velmi jednoduchá na ovládání.

Aplikace Photo Tools mimo jiné zobrazuje aktuální fázi měsíce, což se může hodit především při fotografování noční oblohy.jpg

Aplikace Photo Tools mimo jiné zobrazuje aktuální fázi měsíce, což se může hodit především při fotografování noční oblohy.

Nenechte se zaskočit počasím

Pokud fotíte na cestách, znát dopředu počasí se hodí – ať už kvůli příhodnému světlu nebo možným srážkám. Při cestování po Česku využijete aplikace Aladin a Meteor (více o nich v článku Využití tabletu či smartphonu fotografem). Obě aplikace jsou zdarma a získávají data z Českého hydrometeorologického ústavu, což zaručuje jejich maximální přesnost. Aladin sděluje aktuální počasí a předpovídá počasí na zítřek i pozítří. Meteor ukazuje oblačnost a srážky.

Při cestách do zahraničí se vám bude hodit aplikace AccuWeather, která ukazuje předpovědi počasí po celém světě. Aplikace zobrazuje aktuální počasí včetně rychlosti větru a viditelnosti. Dále nabízí kolonku „Výhled na příští dny“, která upozorňuje na blížící se déšť, bouřky a podobně. Sloupec „Minutecast“ (jen u větších měst) obsahuje hodně podrobnou předpověď srážek, na minuty přesnou.

Aplikace AccuWeather přináší předpověď počasí na celý den – vždy na každou hodinu – a také na celý týden. Jako bonus si můžete přehrát videa s rosničkami, které předpovídají počasí daného města, a prohlédnout si počasí na mapách. Slabinou aplikace je to, že v ní bohužel nenajde menší města a vesnice.

AccuWeather ukazuje předpověď počasí po celém světě.jpg

AccuWeather ukazuje předpověď počasí po celém světě.

Stejně tak může být užitečný i Sun Surveyor. Sun Surveyor je pro fotografa důležitý především při práci s přirozeným světlem. Aplikace zobrazuje dráhu Slunce a Měsíce. Ukáže vám, kdy přesně slunce vychází a kdy zapadá. Lite verze této aplikace je ke stažení zdarma, rozšířená verze už je za příplatek 159 korun.

Rychlé úpravy ještě v mobilu

Pokud potřebujete fotografie i editovat, nabízí se aplikace Zoner Photo Studio Edit and go. Kapesní verze ZPS přináší nejdůležitější funkce ze základní nabídky: rychlé filtry, ořezování, nastavení expozice, teploty, kontrast, velikost, zaostření. Použít můžete použít i vinětaci (zastření okrajů) nebo saturaci (nastavení sytosti barev).

V aplikaci Zoner Photo Studio Edit and Go můžete rychle upravit vaše fotky ještě v mobilu.

V aplikaci Zoner Photo Studio Edit and Go můžete rychle upravit vaše fotky ještě v mobilu.

Fotografie z cest přímo do schránky

Co by to ale bylo za cestování, kdybyste neposlali pohlednici svým blízkým? A proč rovnou neposlat jednu ze svých vlastních fotografií? K tomu účelu slouží jednoduchá aplikace Zoner Photo Studio Postcards.

Nahrajete vaši fotografii, vyplníte adresu, napíšete krátký vzkaz a vaši přátelé do tří dnů obdrží originální vytištěnou pohlednici přímo do své schránky.

Aplikace je zdarma, cena jedné pohlednice je 29 korun při platbě přes PayPal, 39 korun při platbě pomocí Google Wallet (přes Google Play) a 59 korun, pokud posíláte pohled do zahraničí. Uvedené ceny platí pro Android, na platformě iOS se liší podle lokality uživatele. Vaši přátelé a blízcí jistě ocení originální pozdrav z dovolené.

Poslední aktualizace 1. července 2015

123 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Kačka Houfková

Fotografii se věnuje ve volném čase. Nejraději fotí portréty. V roce 2014 měla autorskou výstavu v Brně, jejíž cílem bylo funkční propojení fotografie a poezie. Mezi její zájmy patří psaní – jak z pozice externí redaktorky několika magazínů, tak i psaní, které se snaží (u)nést jakousi uměleckou hodnotu. Dále ji zajímá postmoderní literatura, cestování a smysl života.

Číst všechny články.

Komentáře