MIT vyvinulo fotoaparát, který zabrání přeexponování snímku

Vědci v Massachusetts Institute of Technology (MIT) vytvořili fotoaparát, který nedovolí vznik přeexponovaných fotografií, ať už jsou světelné podmínky jakékoliv. „Modulo camera“, jak svůj objev výzkumníci nazvali, za tímto účelem využívá technologie HDR.

Běžné fotoaparáty vyžadují k vytvoření HDR snímku několik samostatně pořízených fotografií s různými expozicemi. Jedině tak dokáže technologie HDR detailně zaznamenat jak světlé tak tmavé části scény. „Modulo camera“ však potřebuje snímek pouze jediný.

comparison

Celý trik spočívá v algoritmu, který dokáže spočítat, kolik světla je třeba pro dobrou expozici a resetovat fotodiody snímače, jakmile jsou „naplněny“ světlem. Počet těchto resetování algoritmus zaznamenává a na jeho základě pak je schopen určit relativní jas každého místa na fotografii.

 
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=jcDGp8BFge8&w=560&h=315]

Kdy tuto technologii uvidíme ve svých fotoaparátech, to zatím není jasné. Podrobné informace o principech „modulo camera“ je však možné získat na webu MIT.

Poslední aktualizace 27. srpna 2015

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře