Málo místa na kartě? Vědci experimentují s ukládáním dat v DNA

Výzkumníci University of Washington ve spolupráci s firmou Microsoft vyvinuli nový způsob, jak ukládat digitální fotografie do DNA a zpětně je znovu zobrazit. K zakódování dat používají přímo molekuly DNA. Řešení, které představili minulý týden, tak může být odpovědí na narůstající potřebu úložišť se stále větší kapacitou.

Digitální informace zapsaná v jedničkách a nulách je nejdříve převedena do DNA pomocí základních „stavebních prvků“ DNA – adeninu, guaninu, cytosinu a thyminu. Skrze výpočty je pak vytvořeno syntetické DNA s uloženými daty.

Nová metoda umožňuje ukládat data s mnohokrát vyšší hustotou a je tak výrazně méně náročná na prostor. Výhodou je také její odolnost. Narozdíl od flash disků, pevných disků či paměťových karet vydrží data po staletí zachovaná.

 

Poslední aktualizace 10. dubna 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře