Letošnímu Czech Press Photu vládne Ukrajina

Czech Press Photo, česká obdoba známé světové soutěže věnované zpravodajské fotografii vznikla v roce 1995. V pondělí 13. října tak byly vyhlášeny výsledky již 20. ročníku. Už jste vítězné fotografie viděli?

Pro reportážní fotografii mám slabost. Sama ji mám nejraději, snad právě pro pomíjivost okamžiků, které zachytíte teď nebo nikdy. Jde o pohotovost a vyfocení nearanžovaných emocí. Často jsou pak skvělé snímky i dílem náhody a toho, že jste ve správné chvíli na správném místě. I to je ale do jisté míry otázkou cviku a empatie fotografa.

Fotografie hodnocené mezinárodní porotou měly v rámci Czech Press Photo možnost získat titul FOTOGRAFIE ROKU a 1.–3. místo či čestné uznání v 8 kategoriích. Kromě toho byly některé snímky oceněné i cenami partnerů a garantů soutěže. Vy budete moct hlasovat v rámci ceny čtenářů iDnes.cz a ceny diváků, která bude udělena na základě ankety návštěvníků výstavy.

Vítězné snímky si můžete na vlastní oči prohlédnout na výstavě CZECH PRESS PHOTO 2014, která bude otevřena pro veřejnost od 21. listopadu 2014 do 31. ledna 2015 ve Staroměstské radnici v Praze. Pokud to tedy nemáte do Prahy daleko, zajděte se na výstavu podívat, protože chodit na fotografické výstavy má smysl a já osobně si ji určitě nenechám ujít.

 

Vzhledem k reportážnímu zaměření této soutěže není asi žádným překvapením, že mnohé z oceněných snímků zachycují letošní bouřlivé události na Ukrajině. Snímky v kategorii Aktualita jsou čistě ukrajinské, v kategorii Reportáž, Portrét a Každodenní život se Kyjev objevuje také.

Podobně bych trochu očekávala, že kategorii Sport budou vévodit fotografie ze zimních olympijských her. Ale není tomu tak. Ano, snímek ze ZOH vyhrál, ale i sem se dostala série snímků z Ukrajiny, z kyjevské posilovny z odpadu.

Zaujalo mě, že Lidé, o kterých se mluví, jsou téměř v každém ročníku především politici (v roce 2012 dostala čestné uznání i fotografie s Pussy Riots, o rok dříve i druhé místo získala Tenisová láska Andre Agasiho a Steffi Graf.

Co ale na soutěži zaujalo mě? Neprocházela jsem všech 248 fotografií, pro které můžete hlasovat na iDnes.cz, protože vím, že bych nebyla schopná si vybrat. Ale mezi mé vítěze, které jsem zvolila mezi finalisty vybrané porotou, patří následující snímky.

001_PhotographoftheYear_1_FilipSinger_CPP2014_463_AS_1C

Začátek, Kyjev, Ukrajina, zima 2013 – FILIP SINGER, European Pressphoto Agency (EPA)

Souhlasím s vítězným snímkem. Zachycuje něco velmi znepokojivého a přitom smířlivého, magického a zároveň lidského.

022_R1_1_StanislavKrupar_CPP2014_208_RS_4A

Přes moře do Evropy! Cesta Anase, syrského uprchlíka, z egyptské Alexandrie do Evropy. –  STANISLAV KRUPAŘ, Volný fotograf

I v tomto snímku sleduji zvláštní rozpor. Když si představíte uprchlíky, asi ne společně s pohovkou z drahé látky, obrazy se zlatými rámy, v elegantním oblečení. Také si představíte určitý smutek, možná beznaděj, ne úsměv malé dívky.

075_L3_1_MilanJaros_CPP2014_334_LS_1A

Andrej Babiš, vstup podnikatele a miliardáře do politiky – MILAN JAROŠ, Respekt, podzim 2013–2014

Tento snímek je dokonalým příkladem toho, jak fotografii můžete přidáním toho správného titulku nebo názvu dodat naprosto odlišnou dimenzi.

Na závěr si nemohu odpustit ještě jednu fotografii, vlastně celou sérii (dostanete se k ní kliknutím na fotku), ve které jsou efektní a emotivní snímky zároveň.

056_RCU_1_MartinDivisek_CPP2014_283_RS_1A

70. výročí vylodění Spojenců v Normandii, 5. a 6. června 2014, Francie – MARTIN DIVÍŠEK, Deník

Poslední aktualizace 15. října 2014

18 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Aja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Číst všechny články.

Komentáře