Legenda humanistické fotografie Mary Ellen Mark zemřela ve věku 75 let

Americká fotografka Mary Ellen Mark, známá pro své hluboké a naléhavé dokumentární fotografie, zemřela v pondělí v New Yorku v 75 letech. Ve svých snímcích zachycovala působivým způsobem momenty ze života lidí, kteří se často pohybovali na okraji společnosti.

Mary Ellen Mark 4

Mary Ellen Mark se narodila ve Filadelfii a fotografování se věnovala už od dětství, fotografii také vystudovala. Publikovala například v magazínech LIFE, New York Times Magazine nebo Rolling Stone, vydala 18 knih.

Mary Ellen Mark 2

Věnovala se rozsáhlým projektům se sociální tematikou, fotografovala také filmová natáčení a portréty slavných osobností. O své tvorbě říkala: „Chci dělat snímky, které hovoří samy za sebe. Dobrá fotografie musí jít dále než jen k povrchnímu vyobrazení.jpg“

Mary Ellen Mark 3

V roce 2014 obdržela od fotografické galerie George Eastman House ocenění za celoživotní přínos. Její tvorba byla prezentována na nespočetném množství výstav po celém světě.

Titulní fotografie: pořízená z video medailonku od Profoto, ostatní fotografie: Mary Ellen Mark

Poslední aktualizace 26. května 2015

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře