Páteček: Lavina technických novinek v mrazivém nečase

 

Topi se rozepsal o úskalích fotografování zlatavého moku. Krátce na to si Tomáš postěžoval nad svými zážitky s paměťovými kartami (a vy jste jej většinou nenechali samotného), což zakrátko uklidnil fotografiemi ve svém fotoškolovém článku Cvičení dělá mistra, zaměřeného na kompozici.

Rychlý přehled

Hasselblad spustil vlastní videokanál Hasselblad TV. Ricoh (vlastník Pentaxu) předal kontrolu designu, vývoje a prodeje fotoaparátů, zcela do kompetence Pentaxu. Kodak ocitající se již delší dobu ve finanční tísni oznámil okamžité přerušení produkce digitálních fotoaparátů, což by ale nemělo mít vliv na stávající produkty či jejich záruční dobu. Server E15.cz přinesl zajímavý článek o tom, jak se v digitální době daří královohradecké Fomě při výrobě filmů a fotopapírů. Zdroj: www.photographyblog.com, www.dpreview.com a zpravy.e15.cz.

Nikon D800, foto: Nikon.

Jestliže uplynulý týden v něčem překonal ty předešlé, bylo to především množstvím uvedených novinek. Už v minulém pátečku jsme zvěstovali tajemné překvapení Nikonu. Ten po třech a půl letech po modelu digitální zrcadlovky D700 představil jejího nástupce a to ve dvou variantách D800 a D800E lišícími se pouze v optickém filtru před snímačem. Osmistovka je vybavena neuvěřitelným rozlišením 36 Mpx, kterým atakuje rozlišení středoformátových přístrojů. Zdroj: www.fotografovani.cz.
Přikládáme i promo video, natočené s D800 a kdyby vám jedno nestačilo, server Photography Bay jich nabízí v jednom příspěvku hned několik.

Rozruch způsobilo také ohlášení prvního modelu nové řady Olympusu OM-D E-M5. Tento další přírůstek do rodiny mikro čtyř třetinových formátů je osazen 16megapixelovým snímačem a ve výbavě je zahrnuta pěti osová stabilizace pro snímky i videa, budoucí majitele by mělo lákat i bleskurychlé snímání i zaostřování. Zdroj: www.digiarena.cz.

Olympus OM-D E-M5, foto: Olympus.

Pentax uvede od poloviny března 2012 nový kompakt, jehož velkou devízou je kompatibilita výměnných objektivů s bajonety K, KAF3, KAF2, KAF a KA bez nutnosti použití adaptéru. Model K-01 bude vybaven shodným rozlišením jako výše zmíněný Olympus – 16Mpx –ovšem formátu APS-C. Z hlediska designu na nás přístroj působí spíše odpudivým dojmem, je ovšem na veřejnosti, jak jej přijme. Zdroj: www.fotografovani.cz.

Pentax K-01, foto: Pentax.

To však z techniky nebylo zdaleka vše: brzy můžeme očekávat v prodeji řadu nových kompaktů a objektivů, se kterými vyšli do boje Cosina, Canon, Kenko-Tokina, Olympus, Pentax, Sigma, Sony či Tamron. Zdroj: www.dpreview.com.

V obrazech

Kouření škodí zdraví, což není žádná novinka. Za fotograficky velmi zdařilou kampaň se však nemusí stydět firma Camel. Velbloud se tentokrát zhmotnil pomocí nápaditých postprodukčních úprav. Zdroj: www.fubiz.net.

Reklamní fotografie Camel, Fubiz.net.

Mrzneme nejen doma v ČR, ale i za hranicemi. Mrzla celá Evropa a extrémní poklesy teplot, které nás zastihly v některých případech naprosto nepřipravené, si můžete prohlédnout jak na stránkách The Big Picture, tak i na In Focus. Zdroj: www.boston.com a www.theatlantic.com.

Mráz v Evropě, The Big Picture.

Server The Atlantic nás ještě zavedl do doby, kdy byla fotografie stále v plenkách, a přinesl unikátní série snímků ke 150. výročí Americké Občanské války. Zdroj: www.theatlantic.com.

Fotografie z Americké Občanské války, In Focus.

Za kulturou

Beseda na téma Polaroid proběhne 13. února 2012 v Pražské Leica Gallery. Mezi hosty bude například dlouholetý kurátor Mezinárodní fotografické sbírky Polaroid Jan Hnízdo, nebo italský fotograf Andrea Tonellotto. Zdroj: www.lgp.cz

Ve stálé expozici Uměleckoprůmyslového musea je v sále grafiky a fotografie nově představena střednědobá výstava Anna Fárová, historička/kurátorka/sběratelka fotografie. Tou UPM připomíná Jaromíra Funkeho, Josefa Sudka, Tibora Hontyho, ale i méně známé osobnosti. Zdroj: www.fotografovani.cz.

Video na konec

Pozdrav z Nového Zelándu si můžete prohlédnout na působivém videu na jehož zhotovení bylo použito 17 000 fotografií zabírajících přes 100GB.

Okomentujte článek