Larry Louie: Optometrik fotograf

Kanadský fotograf Larry Louie je držitelem ocenění Travel Photographer of the Year za rok 2010. Ačkoliv obdržel tuto atraktivní cenu, není pro něj fotografie jediným zdrojem obživy.

Většina fotografů se začínajícími úspěchy odhazuje v dál své původní zaměstnání a plně se věnuje fotografii. Ne tak Louie, který je stále zaměstnán jako optometrik a k tomu zvládá podnikat cestovatelsko-fotografické výpravy do celého světa. Ostatně i rozcestník na jeho webových stránkách dělí práci na fotografickou a optickou.

Dhaka, Bangladesh

Dhaka, Bangladesh

Ocenění Travel Photographer of the Year se uděluje pokaždé na sklonku roku a koná se pravidelně již od roku 2003. Do soutěžního klání se může zapojit kdokoliv, a to hned v několika kategoriích. Podrobné informace najdete na webu soutěže. Kromě ocenění Travel Photographer of the Year získal Louie také cenu National Geographic Photo Essay Award.

Fotografem náhodou

Larry Louie není profesionálním fotografem dlouho a už vůbec to nebyl jeho dlouhodobý sen. Ačkoliv koketoval s fotkou už pubertě, kdy fotografoval. Fotografie se však nestala jeho největším koníčkem ani v této době, ani později při studiu na vysoké škole.

První impuls přišel někdy kolem roku 2005, kdy se Louie rozhodl obeslat několik fotografických soutěží a začal systematicky pracovat na prezentaci svých fotografií. I přes své velké úspěchy však sám sebe neřadí do kategorie profesionálních ale spíše poloprofesionálních fotografů. Toto rozdělení je podle něj nutné, protože profesionální fotografové fotí mnohem častěji a živí se pouze focením.

Hong Kong, Pet Bird

Hong Kong, Pet Bird

Člověk na prvním místě

Sám sebe Louie charakterizuje jako humanitárního dokumentárního fotografa, což s sebou nese dvě strany mince. Primárně jsou to témata, kterými se Louie zabývá – většinou dokumentuje humanitární krizové situace a ekologické problémy. Není tedy typickým cestovatelem, který se snaží zachytit krásu exotických míst nebo atraktivní obrazy ze života obyvatel vzdálených zemí.

Louie přistupuje k fotografii komplexněji a snaží se svými snímky upozorňovat na kulturní, sociální a ekologické problémy, které jsou stále aktuální v různých částech světa. Sám říká, že základem jeho práce je snaha podpořit porozumění a toleranci mezi různými kulturami.

Dhaka, Bangladesh

Dhaka, Bangladesh

Druhá poloha Louiho humanismu se projevuje tím, že veškeré své výdělky z fotografování – výhry a ocenění, věnuje na charitu. Dlouhodobě spolupracuje s nadací Seva, která se snaží po celém světě bojovat se slepotou. Dlouhodobou spolupráci doplňuje také podporou malých neziskových organizací v místech, kde fotografuje.

Začínajícím fotografům radil Louie v jednom ze svých rozhovorů, na co se zaměřit, pokud chtějí fotit podobným způsobem jako on. Nejdůležitější je však dostat fotografované osoby do dobré nálady, kdy se cítí uvolnění, potom vznikají ty nejlepší snímky.

  1.  Je nutné být otevřený všem typům fotografie, nesmíte ustrnout na místě, ale dívat se kolem sebe a studovat, jak kdo snímky vytváří.
  2.  Když se rozhodnete fotit dokumentární projekt, je důležité najít správné téma. Průzkum a  plánování je prvním a velmi důležitým krokem – co budete fotit a jak téma uchopíte.
  3.  Nejdůležitější věc je samozřejmě samotné fotografování, běžte mezi lidi a foťte.
  4.  Nevozte s sebou příliš mnoho vybavení.
  5.  Buďte stále ve střehu a snažte se využívat nečekaných a zajímavých situací.
  6.  Soustřeďte se nejen na popředí a hlavní motiv snímku, ale i na pozadí.
Dhaka, Bangladesh

Dhaka, Bangladesh

Fotku tvoří světlo

Prakticky všechny snímky, nebo alespoň ty nejznámější, jsou černobílé. Louie sice nefotografuje výhradně černobíle, ale od roku 2006 je černobílá fotka jeho rukopisem.  Sám k tomuto tématu říká, že barva může působit rušivě.

Navíc je fascinován světlem a stíny, které společně se strukturou stačí k tomu, aby vznikl působivý snímek. Černobílá fotografie podle něj působí nadčasově. V jednom z rozhovorů Louie uvedl, že velký vliv na jeho rozhodnutí fotit černobíle měla také výstava Josefa Koudelky v New Yorku.

Tomu, jak tvoří Louie fotky, odpovídá i jeho vybavení, které sestává ze zrcadlovky Canon EOS 5D Mk II a dvojice světelných objektivů s pevnými ohnisky 24 mm, 85 mm a ze zoomu s rozsahem 24-105 mm.

Indonesia, Island of New Guinea

Indonesia, Island of New Guinea

Mnozí se diví, proč Louie stále pracuje jako optometrik. Jeho odpověď je velmi jednoduchá a smysluplná. Živit se fotografií s sebou nese větší množství kompromisů – je nutno fotografovat věci a účastnit se projektů, které člověka příliš nezajímají. Výhodou stabilního zaměstnání je tudíž možnost eliminace těchto zásahů a fotografování věcí, které jsou pro fotografa zajímavé a tudíž mu umožňují se cele do tématu ponořit.

Poslední aktualizace 14. září 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře