Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X

Obarvením vdechnete černobílým snímkům úplně nový život. Postup využijete hlavně při restaurování archivních fotek z rodinných alb, ale klidně i pro ozvláštnění těch digitálních. Naučte se v Zoner Photo Studiu X realisticky obarvit černobílé fotografie.

Existuje více způsobů, jak kolorovat černobílé fotky. Ten úplně nejjednodušší je zvolit v modulu Editor nástroj Štětec, vybrat si z palety barvu a malovat přímo do fotky. My si ale ukážeme mnohem rafinovanější postup, kterým v Zoner Photo Studiu X docílíte realističtějších výsledků a nad barvami získáte větší kontrolu.

Návod je pro mírně pokročilé. Určitě se vám bude hodit, když budete umět pracovat s vrstvamimaskami. Pokud jste s nimi ještě nepracovali, žádný strach. Vše jsme vysvětlili v těchto článcích:

Vyberte vhodnou fotku a otevřete ji v Editoru

Snad každý najde v rodinných albech nějaké staré černobílé fotografie, které budou k obarvení vhodné. Stačí si jednu z nich vybrat a naskenovat ji v dostatečném rozlišení. Pokud zrovna nemáte žádnou po ruce a postup si chcete přesto vyzkoušet, na různých fotobankách najdete vhodných černobílých snímků celou řadu.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Já jsem si vybral ne analogovou, ale digitální černobílou fotku. To proto, že na ní všechny úpravy lépe uvidíte. Až budete mít fotku vybranou a připravenou, otevřete ji v modulu Editor Zoner Photo Studia X a můžeme začít.

A takhle nějak to bude vypadat, až s fotkou skončíme. Vlevo původní, vpravo obarvená fotografie. Foto: Dmytro Tolokonov.

Začneme Barevným tónováním

Hlavním nástrojem pro nás bude Barevné tónování (nezaměňovat se stejnojmennou funkcí v modulu Vyvolat). Barevné tónování umožňuje obarvit různě tmavá místa na fotce různými barvami. S jeho pomocí můžete přiřadit konkrétní barvu světlým místům a třeba úplně jinou barvu místům tmavým. 

Lidské oko totiž nevnímá barvy ve světlech i ve stínech stejně. Proto nikdy nedosáhnete realistického výsledku, když například celý obličej vybarvíte štětcem s jenom jednou barvou. Je potřeba určit, jakou konkrétní barvu mají mít světlá a jakou tmavá místa.

Začněte tím, že si zduplikujete vrstvu. Spodní vrstva tak bude sloužit jako záloha a zároveň jako referenční snímek pro porovnávání před úpravami a po nich.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Nejprve si zduplikujte vrstvu.

V levém horním menu potom zvolte Efekty -> Barevné tónování

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Barevné tónování najdete v levém horním menu.

Fotka se vám překryje barevnou mapou s výchozími nebo naposledy použitými barvami. Ty teď nejspíše nevyužijete, potřebujete si nejprve zvolit svoje vlastní barvy.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Barevné tónování překryje fotku barevnou mapou. Zvolí buď naposledy použité barvy, nebo nějaké výchozí (pokud nástroj používáte poprvé). Vy si teď musíte vybrat svoje vlastní barvy.

Vyberte barvy, kterými budete kolorovat

Aby byl výsledek realistický, je potřeba vybírat realistické barvy. Nedoporučujeme tedy volit barvy „od oka“, ale použít barvy z jiných fotek. Hlavně u barevných tónů pleti, jako v našem případě, je výběr barev zásadní pro to, aby výsledek působil přirozeně. 

A právě pletí začneme. Otevřete si v další záložce Zoner Photo Studia X barevnou fotku, která je typově podobná té, kterou chcete obarvit. Z ní si barvy vyberete a uložíte. 

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Otevřete si novou záložku Správce, najděte fotku, ze které chcete „ukrást“ barvy a otevřete ji v modulu Editor.

Z fotky si potom v Editoru vyberete a uložíte alespoň tři barvy

  1. z nejsvětlejších míst pleti, 
  2. z nejtmavších
  3. ze středně tmavých (středně světlých, chcete-li). 

Uděláte to pomocí KapátkaKreslicích nástrojích. Já jsem si na www.unsplash.com našel portrét, který má přirozené barvy a minimum úprav. To je důležité, protože pleťová barva by měla být co nejpřirozenější. 

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Otevřete zdrojovou fotku a v Editoru vyberte Kreslicí nástroje a Kapátko.

Vyberte ve fotce kapátkem požadovanou barvu. Kliknutím na políčko s vybranou barvou v pravém panelu se vám otevře okno, ve kterém kliknete na Uložit barvu. Barva se vám uloží do barevné palety. Tímto způsobem si tedy uložíte celkem tři barvy: 

  • pro světla
  • středy
  • stíny.
Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Uložte si tři barvy – pro světla, středy a stíny. Uložené barvy najdete ve spodní barevné paletě.

Teď máte vybrané základní barvy pro obarvení pleti. Pokud chcete docílit ještě lepšího výsledku, můžete jich vybrat i víc pro různé jasy. Nám ale na ukázku budou stačit tyto tři. Teď se můžete se vrátit k černobílé fotce. Přepněte zpět na její záložku a jdeme kolorovat!

Překryjte fotku barevnou mapou

A jsme zpátky u naší černobílé fotky a nástroje Barevné tónování. Všechny potřebné barvy pro obarvení pleti máte uložené a teď z nich potřebujete vytvořit barevnou mapu. K tomu slouží tři vyznačená místa na následujícím obrázku.

Kliknutím na políčko vlevo přiřadíte barvu nejtmavším místům, kliknutím na políčko vpravo zase nejsvětlejším. Dvojklikem do barevného přechodu umístíte barvu pro střední tóny.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Přiřaďte klikáním na vyznačená místa barvy pro Barevné tónování.
Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Vyberte pro příslušné jasy z palety vždy tu barvu, kterou jste si uložili.

Nakonec zvolte režim prolnutí Barva a klikněte na tlačítko Použít. Teď jste připraveni k dalšímu kroku – vložení masky.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Takto nějak by měla vypadat fotka po použití Barevného tónování, zvolení správných barev a použití režimu prolnutí Barva.

Vložte masku

Celá fotka je teď překrytá požadovanou barevnou mapou a různě tmavá místa mají přiřazenou svou vlastní barvu. My ale nechceme obarvit celou fotku jednou barvou, teď nám jde hlavně o pleť. Použijeme tedy masku, která nám pomůže vložit barvy jenom tam, kam chceme. Vložíme masku Skrýt vše.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X

Maska zakryje všechny barvy. Klikněte teď v náhledu na masku a zvolte bílý štětec. Malováním do masky vybraná místa odkrýváte.

Když vložíte masku Skrýt vše, malujte do ní bílým štětcem. Zamalovaná místa odkryjí barvu, která je pod maskou.

V této fázi záleží jenom na vaší pečlivosti, jak dobře bude výsledek vypadat. Každý kousek pleti (nebo jakéhokoliv jiného povrchu) by měl být obarvený příslušnou barvou. Nebojte se, že přetáhnete. Pokud se to stane, přepněte si na černý štětec a přetažené místo zase snadno opravíte.

TIP: Může se stát, že například v tmavých místech nebudete dobře vidět, kde končí pleť a začíná třeba oblečení nebo vlasy. Vložte si pod vrstvu s maskou vrstvu úprav Expozice (+Přidat vrstvu -> Expozice) a expozici zvyšte podle potřeby do plusových hodnot. Lépe tak v tmavých místech uvidíte, kam vlastně malujete. Až budete mít hotovo, vrstvu Expozice zase smažte nebo skryjte kliknutím na ikonku oka vedle náhledu vrstvy.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Pro lepší kontrolu nad výsledkem maskování vložte vrstvu úprav Expozice. Hlavně v tmavých místech vám pomůže odhalit nedokonalosti.

Na obrázku níže vidíte výsledek vymaskování pleti. Fotka ani barva kůže zatím nevypadají příliš realisticky, ale to se brzy změní. Hned jak dokončíme barvení ostatních prvků, pustíme se do finálních úprav, kterými vše vyladíme.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Výsledek maskování pleti.

Nabarvěte vše potřebné

Tento článek by byl opravdu velmi dlouhý, kdybychom popisovali, jak obarvit každý prvek (vlasy, rty, oči, květiny…) zvlášť. Princip je totiž úplně stejný jako při obarvení pleti. Vždy stačí udělat tyto kroky:

  • duplikovat výchozí černobílou vrstvu,
  • z jiné fotky nabrat do palety barvy,
  • aplikovat Barevné tónování,
  • vymaskovat.

Při barvení velmi jednoduchých objektů, které jsou malé a neobsahují více světlých a tmavých míst, ani nemusíte brát barvy z jiných fotek. Vyberte si prostě z výchozí barevné palety. Dbejte ale vždy na to, abyste Barevnému tónování zvolili Režim prolnutí Barva.

TIP: Jednotlivé vrstvy je dobré si pojmenovat. Budete tak vědět, která je která. To se bude určitě hodit, až se vám jich nakupí třeba deset nebo dvacet.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Jednotlivé vrstvy si pojmenujte.

Protože princip kolorování pomocí Barevného tónování a maskování jsme si už vysvětlili, nabarvíme si všechny ostatní objekty na fotce a přikročíme rovnou k tomu, jak výsledek doladit.

Doladění barev

Na fotce jsem obarvil všechny objekty, které bylo třeba. Na obrázku níže vidíte, jak vypadá neupravený výsledek. Na první pohled je jasné, že to ještě bude chtít úpravy. Barvy jsou příliš křiklavé a k realistickému výsledku máme ještě hodně daleko.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Všechny objekty máme obarvené, ale k realistickému výsledku jsme ještě hodně vzdálení. Přikročíme k dalším úpravám.

Pustíme se tedy do ladění barev. Cílem je, aby byly všechny barvy uvěřitelné a přirozené. Budeme k tomu využívat tyto postupy a nástroje:

  • snížení Krytí vrstvy,
  • Štětec (B),
  • vrstvy úprav.

Krytí vrstvy

Začneme posuvníkem Krytí vrstvy, který najdete u každé vrstvy po kliknutí na její náhled. Snižte vždy Krytí vrstvy tak, aby se barvy co nejvíce přiblížily realitě.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Každé vrstvě snížíme krytí tak, aby byly její barvy co možná nejblíže realitě.

Už jen tato jednoduchá úprava posune výsledek značně dopředu. Nejlepší je, když budete Krytí vrstvy nastavovat rovnou po aplikaci Barevného tónování a masky. Pro účely článku ale tuto úpravu provádím až teď, abyste lépe viděli, jaký má na fotku dopad.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Snížení krytí vrstev posune výsledek o velký kus dopředu.

Finální dobarvení štětcem

Někdy je dobré, když v poslední fázi do fotky přidáte ještě nějaké barvy navíc. Třeba na našem portrétu se to zrovna hodí – pleti by to přece jenom chtělo dodat šmrnc, aby nepůsobila tak mdle. 

Když se podíváte na lidskou kůži, najdete na ní spoustu různých barevných odstínů, které zatím na naší fotce nemáme. Portrétům zpravidla dodá na realističnosti a živosti, když jim na některých místech dodáte načervenalé a žlutooranžové odstíny.

Uděláte to jednoduše. Pro každou barvu vytvoříte úplně nahoře novou prázdnou vrstvu, nastavíte jí režim prolnutí Barva a malujete do ní Štětcem (B). Já jsem přidal trochu růžové barvy do tváří a pár žlutooranžových tahů na dalších místech v obličeji. 

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Vytvořte pro každou přidanou barvu prázdnou vrstvu s režimem prolnutí Barva. Štětcem s vybranou barvou do ní malujte.

Nezapomeňte, že tyto zásahy by měly být sotva viditelné! Nemělo by být vůbec poznat, že na fotce zapracoval Štětec. Snižte proto Krytí vrstvy tak, aby byly úpravy sice viditelné, ale skoro nezřetelné.

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Snižte krytí vrstev na minimum. Zásahy by na první pohled vůbec neměly být patrné, jedná se o jemné doladění.

Vrstvy úprav

Pomocí vrstev úprav fotku dokončíte. Můžete doladit třeba: 

  • sytost barev (vrstva úprav Barvy),
  • expozici a kontrast (vrstvy úprav Expozice nebo Křivky),
  • vyvážení bílé (vrstva úprav Vyvážení bílé).

Každá fotka bude potřebovat něco jiného (a některá třeba nic z výše uvedeného). Obecně je ale dobré na konci barvení vzít v potaz, že vrstvy úprav jsou k dispozici a můžou pomoct dotáhnout kolorování do konce. Já jsem například lehce upravil kontrast a vyladil sytost barev. 

Kolorování černobílých fotek: Jak na realistické barvení v ZPS X
Na závěr vložte vrstvy úprav, pokud jsou potřeba. Já jsem například upravil kontrast a sytost barev.

Uložte a pochlubte se

Teď jsem s úpravou spokojený a můžu si fotku uložit a podělit se o ni s vámi. Způsobů, jak barvit fotky, existuje více. Vy teď jeden z nich znáte a můžete se do kolorování fotek pustit klidně hned. Líbí se vám tento návod? Klikněte na srdíčko pod článkem nebo nám dejte vědět do komentářů, o čem byste si chtěli přečíst příště.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vdechněte černobílým fotkám nový barevný život!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *