Když je zima jako v Rusku

S ohledem na stávající počasí, které v Česku panuje, jsem se rozhodla trochu zavzpomínat na rok 2009, kdy jsem trávila pozdní zimu, jaro a počátek léta v Rusku, převážně v okolí Uralu.

Když se tady u nás řekne „Venku je zima jako v Rusku“ (anebo „jako na Sibiři“), většina lidí se asi jen dohaduje, jaká ta zima opravdu je. My, co jsme ji zažili na vlastní kůži, víme, že toto rčení je lehce zavádějící. Velmi záleží na tom, v jaké části Ruska se totiž zrovna nacházíte.

Z pobytu v ruské zimě jsem si dovezla plno fotografií, ačkoli tehdy jsem toho o focení jako takovém moc nevěděla a žádné fotografické experimenty jsem neplánovala. Můj cíl byl jen jeden – zachytit zimu takovou, jaká opravdu byla, a nezničit u toho foťák, který musel v mrazech často trpět.

V Rusku je v zimě zima, tak jak se to říká. Ale dojem krutého chladu tvoří především minusové teploty, při kterých rtuť teploměru klesá mnohem níže než u nás. Takže sice mrzne, až praští, ale zima je to spíše suchá, nikoli otravně vlezlá jako v našich končinách během listopadu až února.

Před ruskou kolejí, Jekatěrinburg. Pozn. autorky: auto není moje. Canon Powershot A 510, 1/1000 s, F4,5.

Poetika ruského mrazu
Navíc chladné počasí má v Rusku i své výhody. Tedy v případě, že si odmyslíte focení, a samozřejmě když se neocitnete uprostřed ledna na ruské polární stanici Vostok. Tam bych pozitiva nenašla asi ani já.
Ale zpět k výhodám. Např. jste-li student, který přijel v únoru (-29 stupňů) do Jekatěrinburgu, což je zhruba střední část Uralu, na zahraniční stáž a ubytujete se na běžné ruské koleji, může se stát, že na vašem pokoji/dvoupokoji/patře zrovna nebude dočasně fungovat lednička (čti lednička je neopravitelná, ale nikdo to řešit nebude). Vnější parapet okna funkci ledničky mrazáku spolehlivě zajistí, je však třeba počítat s tím, že ráno si máslem několik hodin nic nenamažete, maximálně se můžete pokusit jím někoho uhodit.

 

Adrenalin na sněhu

Dalším plusem je v mrazivém počasí množství venkovních (ano!) zahřívacích aktivit, kterým se můžete věnovat hned, jakmile na sebe navléknete všechny svoje svetry, sněhule a na pleť nanesete centimetr make-upu.

Kromě obligátních lyží, snowboardů, bruslí a jiných přežitků buržoazní části civilizace můžete vyzkoušet zcela nové formy zábavy. Tak třeba zamrzlé jezero funguje nejen jako zkratka pro lidi i auta, stanoviště pro rybolov, hřiště na hokej či doplněk sauny, kdy přímo z horkého dřevěného srubu skočíte přímo do ledové vody (třeba oknem).

Plně funkční zůstává také tobogan (je přece jedno, jestli se řítíte do vody nebo do sněhu) či různé zamrzlé předměty uvíznuté v ledu (pneumatika či navždy kotvící loď). Ano, jezero Šartaš poblíž Jekatěrinburgu je veliké a jeho velkorysá plocha snese kdeco.

Zamrzlé jezero Šartaš. Canon Powershot A 510, 1/800 s, F5,6.

Neméně zábavnou sněhovou atrakcí je jízda z kopce v bytelném gumovém kruhu. Kdo chce, může skočit přímo ze skokanského můstku a nasednout třeba ve vzduchu, že? Ano, jede to hodně rychle a možná je to i nebezpečné, ale mozek vám již dávno zamrznul, takže to nevnímáte.

Mezi nejčastější zimní venkovní aktivity na Uralu a na Sibiři bohužel nepatří focení. Tedy alespoň ne s výbavou, jakou jsem měla tehdy já. Kompakt Powershot A 510 měl toho času už hodně za sebou, ale i přesto mi prokázal v ruské zimě velkou službu. Pracoval i v mrazu dobře a já jsem se snažila ho ochránit alespoň tak, že jsem ho nosila co nejvíce při těle, aby v minusových teplotách nepřišel k újmě.

Velmi dobře si vzpomínám, že zrovna u fotek na jezeře Šartaš (a na dalších asi sto místech zalitých sluncem) bylo problémem neskutečně ostré světlo v kombinaci se sněhobílou plání, což bývá pro fotografy dost problematická kombinace (šedá místo bílé, stíny, tmavé skvrny místo obličejů apod.). Tehdy jsem takové „detaily“ ještě neřešila, ale dnes bych se k fotografování sibiřských plání stavěla jinak.

Lyžařské středisko, okolí Jekatěrinburgu. Canon Powershot A 510, 1/1000 s, F4,5.

Odpočinek po zimních sportech
Po náročných aktivitách na sněhu je třeba hodně pít, doporučuje se vodka s džusem nebo vodka bez džusu. Rusové velmi rádi slaví a březnový Mezinárodní den žen 2009 nebyl výjimkou. Poprvé jsem něco takového slavila a musím říct, že to nebylo zlé. Po výletě do přírodní rezervace Jelení potůčky se konal opulentní lesní „pikničok“ anebo „šašlik“, chcete-li, a na zdraví žen i mužů se tak hojně připíjelo, že o nějakém mrazu za chvilku nikdo ani nevěděl.

 

Rezervace Jelení potůčky a řeka Serga. Canon Powershot A 510, 1/1000s, F4,0.

Malý sibiřský piknik. Canon Powershot A 510, 1/500s, F2,6.

Ticho na Sibiři

Pokud máte po všech zážitcích ještě sílu a chuť (a zbylo vám něco k pití), vypravte se do některého z pravoslavných center Uralu či Sibiře. Rozlehlé pláně poseté několik staletí starými kostely a dřevěnicemi, vesnice, kde opravdu chcípl pes, jak se říká, a absolutní až skoro děsivé ticho mrazivého prostoru vám nedají několik dní spát.

Dřevěný kostelík, pravoslavná oblast Verkhoturye a Merkushino. Canon Powershot A 510, 1/1000s, F4,5.

Chrám, pravoslavná oblast Verkhoturye a Merkushino. Canon Powershot A 510, 1/1000s, F5,0.

I přesto, že zimu nemám ráda, na tu ruskou si nostalgicky vzpomenu často a ráda. Zvláště tehdy, když někdo v mé přítomnosti prohlásí, že „dnes je opravdu zima jako v Rusku!“. Ráda bych se jednou na Sibiř vrátila a podnikla druhou část svého transsibiřského putování.

V roce 2009 to bylo s kompaktem na Bajkal, tentokrát bych vyrazila se zrcadlovkou, stativem a alespoň dvěma objektivy z Bajkalu až do Vladivostoku. Je krásné mít smělé cestovatelské a fotografické plány!

Poslední aktualizace 7. ledna 2013

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Eva Škaroupková

Od konce roku 2009 pracuje v softwarové divizi ZONERu, kde se zabývá obchodem a marketingem v zahraničí. Je tak trochu rusofilka, studium ruštiny a mezinárodních vztahů na ní zanechalo své stopy. Kromě cest do Ruska vyhledává také cesty kamkoliv jinam, poznání a objevování nového. Miluje léto, teplo, slunce a plážový volejbal a od jisté doby také fotografování.

Číst všechny články.

Komentáře