Kalendář v Zoner Photo Studiu

Ačkoliv už se blížíme ke konci prvního měsíce nového roku, možná jste se stejně jako já dostali do situace, kdy nejste s to najít vhodný nástěnný kalendář, který by splnil vaše představy jak po stránce vizuální, tak funkční.

V takovém okamžiku není nic jednoduššího než si kalendář vytvořit na míru, právě pro tyto účely najdete v programu Zoner Photo Studio připraveny šablony, s nimiž je tvorba kalendáře rychlá a jednoduchá. Vybrat si můžete mezi měsíčním, čtvrtletním, pololetním nebo ročním kalendářem, a to včetně umístění fotografií na stránce. Celkem je k dispozici devětatřicet šablon.

Důkladná příprava fotografií

Ještě než s tvorbou kalendáře začnete, měli byste si vytvořit sadu fotografií, které chcete použít. Jejich úprava by měla samozřejmě předcházet použití v kalendáři, abyste mohli pouze vybrat a umístit konkrétní snímky bez nutnosti dalších úprav. Plánujete-li pro každý měsíc jeden list anebo chcete vytvořit kalendář, kde je více fotografií na stránce, pamatujte na to, že by měly snímky společně alespoň trochu souviset.

V případě, že zvolíte cestu tematické jednoty a vytvoříte například portrétní kalendář, zvažte také, jakým způsobem budete snímky řadit. Jistě bude vhodnější umístit portrét v teplém večerním světle k některému jarnímu či letnímu měsíci, než jím doplnit kalendář na studený prosinec a naopak.

Celý rok na pár klepnutí

Jakmile máte přichystané snímky pro kalendář, zvolte si v modulu správce menu Publikovat/Kalendáře. Otevře se nové dialogové okno, kde provedete veškerá nastavení a detailní úpravy vzhledu kalendáře. Hned na první straně okna můžete zvolit fotografie, se kterými chcete pracovat, případně nemusíte volit žádnou a přidat je až posléze. Po klepnutí na tlačítko další se přesunete k výběru formátu stránky. Vzhledem k tomu, že plánujeme tvorbu nástěnného kalendáře, bude ideální velikost A3.

Další strana slouží k výběru šablony kalendáře. V levém okně s miniaturami najdete širokou škálu šablon. Lze je rozdělit do několika skupin – měsíční, čtvrtletní, pololetní a roční kalendář a k dispozici je také týdenní kalendář, který bude mít celkem 53 listů. Pod oknem s šablonou nezapomeňte zvolit správný rok, aby se načetla relevantní data.

Následující krok je důležitý pro celkový vzhled jednotlivých listů. Volíte zde totiž kompletní zobrazování informací v kalendáři. Počínaje zobrazením názvu měsíce, orientací týdnů a konče zvýrazněním konkrétních dnů v týdnu či dnů volna. Zobrazit můžete také svátky a jmeniny u každého dne v měsíci. Program umožňuje libovolně nastavit barvu, velikost a typ použitého písma. Pamatujte, že u grafiky většinou platí méně je více, a proto buďte při volbě písma, jeho barev a řezů střídmí, abyste nevytvořili nehezký kýč.

Na předposlední straně průvodce volíte, jakým způsobem budou vloženy obrázky – automaticky či manuálně. Osobně doporučuji druhou možnost, protože máte nad umisťováním fotografií mnohem větší kontrolu. Důležitá volba této záložky je způsob umístěn snímku, nejbezpečnější je předvolená možnost vsadit, u které doporučuji zůstat.

Posledním krokem je umístění konkrétních snímků do šablony jednotlivých měsíců, což se děje nejjednodušším možným způsobem – chytíte fotku a přetáhnete ji na určené místo. Takto vytvoříte první měsíc kalendáře, další pak přidáte tlačítkem Přidat stranu, které je hned pod náhledem. Jakmile takto přidáte všechny měsíce, klepněte na tlačítko další a kalendář uložte do některého z nabízených formátů a vytiskněte. Pak již zbývá jen kalendář pověsit na zeď.

Poslední aktualizace 27. ledna 2011

11 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.
Jejda! Mrzí nás, že se vám článek nelíbil. Řeknete nám prosím proč?


Autor: Petr Březina

Komentáře