Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce

Na Instagram už sice nahrajete fotky na šířku i na výšku, ale v náhledu jsou stejně vždy oříznuté do čtverce. To není pro fotografy zrovna ideální. Pokud tomu chcete předejít, stačí se naučit jednoduchý trik. K fotkám přidejte rámečky a ořezu se tím vyhnete. V Zoner Photo Studiu X tak rovnou připravíte fotky ke sdílení pro sebe i klienta.

Instagram je aplikace, vyvinutá primárně pro mobilní telefony. Je to platforma, která má sloužit hlavně ke sdílení fotografií, paradoxně je však k fotografiím velice nepřívětivá. V posledních letech se snaží přizpůsobit a již umožňuje postování fotografií na šířku a na výšku. Ve vaší galerii se však poté fotka stejně zobrazí ve čtvercovém náhledu.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce - náhledy na Instagramu
Na Instagram už sice můžete nahrávat fotografie na výšku i na šířku, ale na zdi stejně vidíte jenom čtvercové náhledy (Instagram Zoner Photo Studia X).

Jak na Instagram nahrávat fotky na výšku a na šířku?

Fotografie na výšku a na šířku jsou tak i nadále problém, protože nejdou nahrát zcela bez oříznutí. Existuje však vynalézavé řešení. Stačí přidat k fotografii rámeček a nastavit tak Instagramem vyžadovaný čtvercový formát

Fotku tak ve formátu na šířku nebo na výšku uvidíte nejen při rozkliknutí, ale i v náhledu. Toto sice nelze udělat přímo v rozhraní Instagramu, ale pomůže vám grafický editor v počítači. V Zoner Photo Studiu X to snadno zvládnete v modulu Editor.

Přidejte fotkám na Instagram rámečky

Tento rámeček může mít různé barvy. Můžete ho nechat bílý, někdy černý, někdy se jako rámeček používá rozmazaná roztažená fotografie. Bílý nebo černý rámeček může hezky splynout s barevným nastavením vašeho Instagramu. Pokud ale vaši sledující zrovna používají jiné barevné schéma než vy, může pro ně být opačná barva kolem fotky jako pěst na oko.

To se dá vyřešit rámečkem, vytvořeným z fotografie. Naučte se tyto rámečky vyrobit přímo v Zoner Photo Studiu X, abyste nemuseli stahovat mobilní aplikace od pochybných výrobců. Fotky si tak snadno připravíte doma na svém počítači a případně je takhle připravené rovnou poskytnete i modelce nebo modelovi.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce - rozmazaný rámeček
Takto vypadá fotka s rámečkem, vytvořeným z rozmazané původní fotografie. Díky čtvercovému formátu bude na Instagramu vždy vidět celá.

Jak vytvořit rozmazaný rámeček z původní fotografie

Fotografii nejprve otevřete v modulu Editor a zduplikujte si vrstvu. 

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce - duplikovat vrstvy
Nejprve si zduplikujte vrstvy.

Zvolte v levém horním menu možnost Dokument -> Velikost Plátna (Ctrl + W). Poté nastavte užší stranu na velikost té širší, abyste docílili čtvercového formátu. V našem případě měníme šířku.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce - roztáhnout plátno
Roztáhněte plátno do čtvercového formátu. To uděláte tak, že nastavíte užší stranu na velikost té širší.

Pomocí nástroje Přesun a transformace (V) zarovnejte horní vrstvu na střed, aby nové plátno bylo rovnoměrně rozložené pod fotografií.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce - zarovnat
Zarovnejte horní vrstvu na střed.

Poté na spodní vrstvě vezměte pomocí stejného nástroje obrázek a roztáhněte ho tak, aby zakryl zvětšené plátno.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce - vrstvy
Spodní vrstva je nyní vyplněná obrázkem, který už stačí jen rozmazat a tak nám vznikne rámeček.

Nyní už jen spodní vrstvu rozmažte pomocí nástroje Úpravy -> Rozmazat (Ctrl+6) v pravém panelu. Doporučuji Gaussovskou metodu o 35 bodů a více.

TIP: Pokud připravujete tyto rámečky častěji,  je příjemné si tento typ rozmazání uložit.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce - rozmazání
Po rozmazání spodní vrstvy máte čtvercový obrázek hotový.

Nenechte se odradit! I když tento postup na první pohled může vypadat složitě, celý proces trvá necelou minutu.

Jak přidat jednobarevný rámeček

Tento postup je o maličko jednodušší než předchozí. Stačí si po roztažení přidat barevnou vrstvu a zvolit, jakou barvu by měl rámeček mít. Nemusíte se nechat limitovat jen černou a bílou. Klidně se můžete inspirovat barevným schématem fotografie. Po vložení barevné vrstvy se jen ubezpečte, že ta barevná je vespod, tedy pod fotografií. Poté už jen uložíte a máte hotovo!

Rámeček můžete i vyplnit barvou, kterou si naberete přímo z fotky. Poslouží vám k tomu nástroj Výplň (G). Pomocí kapátka si najdete ve fotce vhodnou barvu, přepnete do barevné vrstvy a kliknutím do ní jí barvu změníte.

Jak upravit fotky na Instagram: přidejte rámečky a vyhněte se ořezu do čtverce
Barevný rámeček je o něco jednodušší. Pomocí nástroje Výplň (G) si můžete i vybrat libovolnou barvu z fotky a rámeček s ní vyplnit.

S rámečkem hned vidíte celou kompozici

Když přidáte takovéto rámečky k fotografiím, pak máte jistotu, že Instagram Vaše fotografie na výšku neořízne. Je dobré využívat toho, že můžete nahrát několik fotografií v jednom příspěvku. Pak můžete nahrát například jeden obrázek, kde je ve čtvercovém výřezu detail fotografie a s ním další obrázek, kde má fotografie rámeček a je tak vidět celá včetně kompozice, která je pro fotografie zásadní.

TIP: Pokud chcete připravovat vaše příspěvky dopředu a mít možnost si vše připravit rovnou na počítači, použijte nástroj Creator Studio, který umožňuje plánovat nebo rovnou nahrávat příspěvky na Instagram i Facebook. Pro Instagram má dokonce vylepšené možnosti nahrávání různých rozměrů a jedná se o oficiální nástroj, který poskytují přímo vývojáři Facebooku a Instagramu. 

Toto jsou tedy základní rady, jak nahrávat fotografie na Instagram. Instagram je v současnosti pro fotografy možná přínosnějším marketingovým nástrojem než Facebook, je tedy důležité umět se na něm prezentovat v nejvyšší možné kvalitě.

Posílejte klientům i fotky ke sdílení

Modelkám a modelům posílejte po focení kromě fotek v plné kvalitě i fotky už připravené na Facebook a Instagram. Pokud totiž pošlete fotografie jen tak, jak jste je vyfotili, samozřejmě hrozí, že je vaši klienti budou nahrávat různě oříznuté a uberou tak na kvalitě

Není na místě se na ně za to zlobit, ale bohužel, platformy nejsou přátelské a jak vidíte, není snadné si příspěvky připravit správně. Když ale modelům a modelkám vyjdete vstříc tím, že příspěvky takto připravíte, máte jistotu, že pak budou prezentovány v nejlepší možné kvalitě.

Čtěte také, jak spravovat svoje fotografické stránky na sociálních sítích, Pomůže vám článek Marketing fotografa III.: Jak na sociální sítě.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a vylaďte svůj Instagram ještě dnes!

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře