Jak se fotí svatby ve Vietnamu

Jestli jsem si jako fotograf ve Vietnamu něčeho všiml již během prvních několika dní, pak to byla skutečnost, že Vietnamci se rádi fotografují. Neustále. Ať už je potkáte na ulici, v restauraci nebo někde na výletě, všude uslyšíte cvakat závěrku zrcadlovky nebo uvidíte vztyčené ruce s fotomobilem.

Fotíme dopředu, jo?

Jedna zvláštnost, nebo spíš rozdíl vůči tradičnímu fotografování v Česku, doprovází fotografování svateb. Svatební fotografie totiž nevznikají během obřadu, jak je tomu u nás doma (přestože i tam samozřejmě fotoaparát nesmí chybět), ale fotografování probíhá ještě před obřadem.

Tím nemyslím několik hodin před obřadem, ale měsíc nebo i dva, než dojde k samotné slavnostní události. Na řadě míst v centrech či okrajových částech měst, nebo při výšlapu za nějakou tou památkou, lze potkat fotografa a jeho asistenta či asistentku a ‚ještěnenovomanžele‘ ve svatebním, kterak pózují podle fotografových instrukcí.

V běžném městském provozu pak svatební oblečení vypadá mírně nepatřičně. Například když se hned za fotografem nachází rušná silnice se stovkami motocyklů. Ale vše má svůj účel. Během následujícího svatebního obřadu jsou totiž všechny takto pořízené fotografie připraveny ve svatební knize k nahlédnutí všem pozvaným hostům a novomanželé se mohou věnovat hostům.

Zavedeme to i u nás?

Nutno dodat, že snímky jsou výrazně retušované, pro našince až přehnaně. Například nechybí kompletní vyretušování pleti, ale i její vybělení, výměna pozadí, mírná změna rysů ve tváři (!) apod. Nic z toho zde není nestandardní. Naopak – kolikrát jsem si říkal, jestli bych vůbec poznal, že se jedná například o člověka stojícího hned vedle mě, kdybych tuto informaci nedostal předem.

Především za dobrého počasí můžete narazit nejen na jeden pár, který čeká na fotografa, aby jim pořídil takové snímky, ale klidně i čtyři, pět šest dvojic budoucích novomanželů čekajících, až se na ně dostane řada. Na rozdíl od fotografování svateb v Česku, kde jde často o reportáž z příprav, obřadu samotného a následné hostiny, ve Vietnamu jsou svatební fotografie především o dopředu vhodně zvolených lokacích a dobře odvedených portrétech.

Fotograf při práci, se svým asistentem držícím externí blesk. Centrum Hanoje, Vietnam.

Nevím, jak se na to tváříte vy, ale jako fotograf bych si takové vesměs klidné fotografování svatebních snímků v předstihu nechal líbit – namísto často stresujícího fotografování obřadu – i u nás doma.

Poslední aktualizace 15. dubna 2013

24 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře