Jak v programu Zoner Photo Studio 13 retušovat jednoduše

Na hotovém snímku občas objevíte drobné nedostatky, kterých jste si při focení nevšimli nebo se ani nedaly ovlivnit – typicky vady pleti nebo jediný mráček na čistě modromodré obloze, který tam opravdu nechcete. V takové chvíli přichází ke slovu retuš.

Zoner Photo Studio 12

Zoner Photo Studio 12 - retušování
V programu Zoner Photo Studio 12 je k dispozici jediný retušovací nástroj – Klonovací razítko, které přímo přenáší část obrazu z jednoho místa (zdrojová oblast) na druhé (cíl). Problém nastává na hladkých plochách s jemným barevným přechodem, jako jsou právě pleť obličeje nebo modrá obloha, kde je každý zásah velice zřetelný. Retušování takových míst pak probíhá zdlouhavou metodou pokusů, omylů a změn nastavení.

Postup retušování v Zoner Photo Studio 12 – metoda pokus omyl

  1. Otevřete si v Editoru snímek, který potřebujete upravit, a na panelu nástrojů zvolíte Klonovací razítko.
  2. Pokuste se nabrat co nejpodobnější odstín pleti, pokud je zásah příliš barevně viditelný, zkuste nabrat jinou zdrojovou oblast, dokud netrefíte alespoň přibližně správný odstín.
  3. Barva už jakžtakž odpovídá, ale retuš je stále příliš viditelná, barevný přechod není shodný. Pokud snížíte Krytí a místo jedním stoprocentně překrývajícím tahem přejedete vadu pleti třeba několika padesátiprocentními, retušovaná oblast tak lépe zapadne do svého okolí.
  4. Poslední možností, jak vylepšit celý proces, je Rozmazání okrajů štětce (v tomto případě až na 80 %). Pak už je vše na šikovnosti, jak co nejlépe několika opatrnými tahy s nabíráním různých odstínů barvy napodobit ten správný barevný přechod a zaretušovat vadu pleti dočista do čista.

Zoner Photo Studio 13 – jedním tahem hotovo

V programu Zoner Photo Studio 13 již je k dispozici i další retušovací nástroj, který je na podobné úkoly přímo stvořený. Retušovací štětec totiž nepřenáší barvu, ale pouze strukturu, odstín už si upraví sám podle okolí retušované oblasti. Stačí tedy nabrat hladkou pleť a pouze přibližně odpovídající barvu – jedním tahem je hotovo.
Zoner Photo Studio 13 - retušování

Postup retušování v Zoner Photo Studio 12

  1. Otevřete si v Editoru snímek, který je třeba upravit, a na panelu nástrojů zvolíte Retušovací štětec.
  2. Jako zdroj naberete hladkou pleť přibližně odpovídající barvy a překreslíte místo s vadou. Jakmile pustíte levé tlačítko myši, barva překresleného místa se sama přizpůsobí okolí a je vyretušováno.

Poslední aktualizace 23. února 2011

12 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Blanka Dudašková

Komentáře