Jak pracovat s Katalogem v programu Zoner Photo Studio

Už jste zjistili, proč má Zoner Photo Studio Katalog? Nebo chcete vědět, k čemu slouží a jak vám pomůže v práci s fotografiemi? Čtěte dál a všechno se dozvíte.

Zoner Photo Studio pracuje na principu adresářové struktury. Tuto strukturu neopouští, protože je to jedna z největších předností tohoto programu. Nicméně proklikání se k vaší složce s fotografiemi může být zdlouhavé a náhledy větších souborů se v Průzkumníku načítají pomalu. Proto můžete nově od verze 17 využít pro jednodušší práci s fotoarchivem využít Katalog.

Co to je Katalog?

Katalog neustále sleduje vámi vybrané složky a ukládá si potřebné informace o fotkách v nich. Ať už pak potřebujete jen zobrazit náhledy snímků ve složce nebo mezi fotkami vyhledávat, ZPS nemusí nahrávat celý soubor, protože Katalog si informace o fotkách i jejich metadata pamatuje.

Abyste měli své snímky takzvaně katalogizované, je potřeba přidat do Katalogu příslušné složky – ideálně ty, se kterými pracujete nejčastěji. Díky tomu si Katalog načte informace nejen z těch obrázků, které se ve složce už vyskytují, ale v budoucnu si sám automaticky bude načítat informace i z nově přidaných fotek do složky.

Katalog a v něm nahrané složky najdete ve Správci v levém postranním panelu – Navigátoru.

Katalog je od verze 17 neodmyslitelnou součástí modulu Správce.jpg
Katalog je od verze 17 neodmyslitelnou součástí modulu Správce.

Katalogizované snímky si můžete zobrazit i v režimu Časová osa, který najdete pod Katalogem samotným. Možná ho znáte ze starších verzí Zoner Photo Studia. Časová osa zobrazí snímky podle data, kdy byly pořízeny, což při vyhledávání určitých snímků může také pomoci.

Jak nastavit Katalog

Složky do Katalogu přidáte velice jednoduše, kliknutím na ikonku se znakem +, přímo v Navigátoru.

Stejnou nabídku vyvoláte i pomocí Nastavení > Možnosti (Ctrl + M)> Katalog.jpg
Stejnou nabídku vyvoláte i pomocí Nastavení > Možnosti (Ctrl + M)> Katalog.

Pak už jen stačí zvolit, které složky chcete mít v Katalogu přidané. Ty ZPS načte včetně podsložek a vy se dál nemusíte o nic starat. Ve stejné nabídce složky můžete i odebrat. Složky, z nichž se zrovna nahrávají informace do katalogu, jsou v Navigátoru označeny šipkou s modrou barvou. Jakmile je nahrávání hotovo, šipka opět zbělá.

pridat-slozku
Kliknutím na „Přidat složku“ nebo „Odebrat složku“ spravujete složky, z nichž se obrázky načítají do Katalogu.
V nastavení Katalogu si můžete přizpůsobit i maximální velikost náhledů zobrazených ve Správci.jpg
V nastavení Katalogu si můžete přizpůsobit i maximální velikost náhledů zobrazených ve Správci.

V nastavení Katalogu můžete ovlivnit také velikost náhledů, které se zobrazují ve Správci v režimu Průzkumník, a to pomocí posuvníku Maximální velikost miniatur. Velikost náhledů si pak během práce s fotografiemi můžete dle potřeby měnit v horní liště Správce.

Velikost náhledů si můžete během práce s fotografiemi přizpůsobovat podle své momentální potřeby.jpg
Velikost náhledů si můžete během práce s fotografiemi přizpůsobovat podle své momentální potřeby.

Rychlé vyhledávání

Využívání Katalogu při práci s fotografiemi má velký význam také tehdy, když jste zvyklí své fotografie třídit pomocí barevných značek, hodnocení nebo klíčových slov. Rychlé vyhledávání zobrazí přesně ty snímky, které zrovna potřebujete. Můžete hledat ve složce včetně všech podsložek a například vybrat všechny fotografie s hodnocením vyšším než tři hvězdičky nebo snímky s příslušnou barevnou značkou.

K vyhledávání se dostanete pomocí klávesové zkratky Ctrl + F nebo kliknutím do vyhledávacího pole s lupou v pravé horní části Průzkumníku.

Kliknutím do pole s lupou se zobrazí nabídka pro vyhledávání pomocí hodnocení, značek, GPS souřadnic nebo klíčových slov. Vyhledávaná slova napište přímo do vyhledávacího pole.jpg
Kliknutím do pole s lupou se zobrazí nabídka pro vyhledávání pomocí hodnocení, značek, GPS souřadnic nebo klíčových slov. Vyhledávaná slova napište přímo do vyhledávacího pole.

Díky tomu, že máte snímky již načtené v Katalogu a ZPS díky tomu nemusí při hledání znovu načítat veškeré informace, je vyhledávání opravdu rychlé.

Pomocí Katalogu můžete také sdílet své fotografie napříč přístroji v domácí síti, o tom ale zase někdy příště. Nechcete-li čekat, vyzkoušejte ZPS 17 na 30 dní zdarma a zjistěte, jak vám Katalog usnadní práci s fotografiemi.

Práci s Katalogem vám v našem videu stručně představí i kolega Honza:

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.