Jak efektivně prodávat fotografickou techniku

V dobách bez internetu byly možnosti prodeje fotografické techniky mnohem omezenější než nyní – většinou jste sbalili fotoaparát, objektiv, či jiné příslušenství do batohu a vyrazili k nejbližšímu fotobazaru. Dnes ale existuje množství dalších způsobů, navíc, kolikrát i s lepší možností výdělku.

Kupuj, kupuj, prodej, prodej

Prodávající většinou chce vydělat co nejvíce peněz za co nejméně vynaloženého úsilí, což je pochopitelné. Kupující naopak zase pořídit za co nejméně. Většinou se tak hledá rozumný kompromis. Sám jsem na tom tak, že raději oželím při prodeji nějakou korunu, když se rychle domluvíme a mám prodej bez starostí a zbytečných průtahů.

Polaroid 636 CL, instantní fotoaparát, který se dá pořídit od několika set do tisíce korun. Jeho živení však nepřijde nijak levně – za osm instantních snímků v jedné kazetě dáte přibližně šest set korun.

Online nebo osobně?

Jako první způsob prodeje jsem si celkem oblíbil využívání – světe div se – sociálních sítí. Má to výhodu, pokud jste lenoch, jako já, že stačí nafotit produkty, připojit krátký popisek a pustit vše online. To uděláte od stolu a necháte ostatní uživatele, ať se starají za vás. Překvapivě jsem se takto „zbavil“ techniky, na kterou se už dlouhou dobu prášilo, úspěšně ve 4 z 5 případů.

Dobrý dojem zde dělá zřejmě i to, že kupující přesně ví, od koho kupuje. Jinými slovy: kamarád si kamarádovi či jeho kamarádovi zřejmě nedovolí prodat zcela nepoužitelný kousek.

Přestože jsem na internetu denně, na kamenné prodejny jsem nezanevřel. Centrum FotoŠkoda na Vodičkově ulici v Praze je tak trochu (a pro někoho možná trochu víc) legenda. Není tak divu, že mnoho fotografické techniky z druhé ruky končí právě tady. Prodejnu, i když nejsem z Prahy, občas navštěvuji a beru s sebou techniku, za kterou bych rád peníze na ruku. Někdy tomu tak je proto, že nemám čas obnovovat nabídku na webu, případně prodej některých kousků trvá déle a nechce se mi čekat. Nemusím navíc řešit předávku novému majiteli a je to tak bez zbytečné režie navíc.

Nebezpečí: takto vydělané peníze pak často mohou skončit rovnou v této prodejně nákupem jiného fotografického materiálu. Věřte mi, že vím, o čem mluvím. Takže si nechte rezervu alespoň na zpáteční lístek domů.

Poslední aktualizace 27. srpna 2012

65 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře