Inženýři na Kolumbijské univerzitě pracují na ohebném fotoaparátu o tloušťce platební karty

Inovace v oblasti fotografie se podle posledních zpráv zdají neomezené. Před pár dny jsme psali o pokusech washingtonských vědců ukládat fotografie pomocí struktur DNA. Výzkumníci s Kolumbijské univerzity se však zaměřili na proměnu samotného fotografického aparátu. Ve svém novém projektu představili způsob zachycení obrazu pomocí ohebného tenkého plastického plátu, který zároveň se svým ohybem mění zorné pole.

Nejde jen o obyčejný zakřivený snímač, ale o naprostou proměnu způsobu snímání fotografií. Inženýři pracující na vývoji tohoto nástroje počítají s tím, že by takové zařízení bylo možné přizpůsobit různým povrchům a připoutat jej například na kapotu auta nebo jej omotat okolo sloupu pouličního osvětlení. Fotoaparát by také mohl vypadat podobně jako platební karta, s níž byste jej mohli nosit v peněžence.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Q_Ve0XPVdTc&w=560&h=315]

Kouzlo celého vynálezu spočívá v použití elastického materiálu pro výrobu snímací plochy. Ten se deformuje podle daného ohýbání a zároveň přizpůsobuje ohniskovou vzdálenost. Obraz tak zůstává celistvý, neobjevují se na něm žádná „hluchá“ místa.

Zatím je k dispozici pouze silikonový prototyp, který ještě nebyl vyzkoušen ve skutečném snímači, ale obrázky se pomocí něj podařilo zobrazit, a to právě bez chybějících částí. Na řadě je teď propojit prototyp s fotocitlivým materiálem schopným záznamu obrazu.

Poslední aktualizace 15. dubna 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře