Fotostory: Skateboarding v Blance

Tunel Blanka je největší budovanou podzemní stavbou na území České Republiky. Po otevření a propojení 6382 metrů dlouhého úseku se stávající částí vznikne nejdelší městský tunel v Evropě.

Nešlo to snadno

Fotografování zde přineslo hned několik problémů. První byl všudypřítomný prach, který se usazoval na veškeré technice a také komplikoval triky na skateboardu. Dalším byl ten, že tunel je prozatím nasvícen slabými zářivkami, místy dokonce úplně bez světel.

Vše bylo tedy třeba nasvítit, aby Max viděl, kam jede. Díky použitým zábleskům a nastavení expozice fotoaparátu však trvalá světla neměla na výslednou fotografii žádný vliv. Poslední problém tvořily úzké dlouhé prostory, které bylo složitější správně nasvítit.

Rozmístění světel

Pro tuto fotografii jsem na fotoaparát Nikon D800 nasadil objektiv typu rybí oko – AF Nikkor 16 mm F2,8 Fisheye, protože jsem potřeboval do snímku dostat celý prostor tunelu. Připravil jsem si kompozici a nasvítil scénu hlavním světlem.

Tím byl záblesk Fomei Panter PRO 800 s bodovým reflektorem, kterým jsem mohl Maxe nasvítit z poměrně dlouhé vzdálenosti a zachovat přitom tvar ostrého paprsku světla. Záblesk byl umístěn co nejvýše, aby stín jezdce nevystupoval z nasvíceného kruhu. Druhým zábleskovým světlem jsem osvětlil prostor ve spodní části tunelu.

Grafické znázornění rozmístění světel v tunelu Blanka.

Do horního patra tunelu se žádné odražené světlo ze spodní části nedostalo, a tak jej bylo potřeba osvětlit také. Použil jsem k tomu dva systémové blesky Nikon SB900, které mířily na stěny tunelu.

Ve výsledné fotografii byl i přes toto nasvícení stále velmi vysoký kontrast a utopené černé plochy. Tento nedostatek byl odstraněn posledním bleskem namířeným do stropu tunelu a nastaveným na minimální výkon.

Všechny záblesky jsou nastavené tak, aby žádný z nich nemířil do objektivu a nezhoršoval tak jeho kontrast a kresbu. V počítači jsem pak na snímku upravil barevný nádech do mírně zelené a zvýšil tonální kontrast.

Maxim Habanec v tunelu Blanka. Nikon D800, AF Nikkor 16 mm F2,8 Fisheye, 1/200 s, F5,6, ISO 400. K nasvícení byla použita světla 2× Fomei Panther PRO 800, 2× Nikon SB 900, Nikon SB 800. Bodový reflektor Fomei. Další technika od Pocket Wizard, Sandisk a Lowepro.

Poslední aktualizace 7. listopadu 2012

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Daniel Vojtěch

Mladý kreativní fotograf. Studoval v Ateliéru reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, spolupracuje s firmou Nikon, je členem Red Bull Photofiles, lektoruje na Institutu digitální fotografie. Zaměřuje se na fotografování extrémních sportů a lifestyle. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře