Fotografie sester Jílovských zaplnily galerii Leica

Pražská galerie Leica připomíná novou výstavou společnou tvorbu i poválečné osudy fotografek Staši Fleischmannové a Olgy Houskové. Výstava dostala název Foto Oko podle ateliéru, který dvojčata, rodným příjmením Jílovská, založila roku 1938 v Praze.

Fotografie OKO, Staša Fleischmannová, Olga Housková, 1942

Fotografie OKO, Staša Fleischmannová, Olga Housková, 1942

Do života sester těžce zasáhly totalitní režimy. Aniž by to tušily, portrétovaly také osobnosti, které se později staly obětí nacismu: Milenu Jesenskou, Josefa Taussiga nebo Julia Fučíka. Až do konce války pokračovaly v ateliéru v ilegální činnosti a zhotovovaly fotky na falešné doklady. Po deseti letech existence ateliéru, v roce 1949, bylo soukromé podnikání zakázáno.

Olga poté začala fotografovat inscenace Vinohradského divadla, Staša tvořila v Paříži koláže z vlastních snímků. Letos obě ženy oslavily 95 let.

André Breton, Staša Fleischmannová, nedatováno

André Breton, Staša Fleischmannová, nedatováno

Výstava v galerii Leica na Školské ulici v Praze potrvá do 14. června, k shlédnutí je ve všední dny od 10 do 21 hodin, o víkendech od 14 do 20 hodin. Vstupné činí 70 Kč pro dospělé a 40 Kč pro studenty a seniory.

Titulní fotografie: Olga a Staša, Rudolf Jílovský, 1929

Poslední aktualizace 14. dubna 2015

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře