Fotografické bilance

Bilancovat můžete kdykoliv během roku a pracovat na sobě byste měli prakticky neustále. Přesto je k tomu na přelomu letopočtů většinou nejvhodnější doba, protože něco starého končí a něco nového začíná. Tentokrát budou bilancovat autoři magazínu Milujeme fotografii – a jak jinak než fotograficky?

Každý z oslovených autorů dostal zadání, které zní jednoduše. 

Zadání znělo jasně:

  • Vyber jednu jedinou fotografii z roku 2015. Je jedno, jestli je podle tebe nejlepší, vyvolává v tobě nejhezčí vzpomínku nebo je naopak úplně nejhorší. Ale popiš nám, proč jsi ji vybral/a.
  • Zhodnoť svůj fotografický rok v několika větách. Naučil/a ses něco nového? Pořídil/a sis nový foťák, objektiv nebo jinou hračku do fotovýbavy? Absolvoval/a jsi opravdu zajímavé focení? Nebo jsi třeba zjistil/a, že tě fotit už ani moc nebaví?

Asi sami tušíte, že není jednoduché vybrat z dovolené jen pár pěkných fotek a že výběr pro ně nebude úplná hračka.

Vít Kovalčík

VitKovalcik

Vybrat jednu fotku z více než 45 000, které jsem za rok 2015 nafotil, je oříšek. Pro zjednodušení jsem nezahrnoval komerční práci (a ani svatby), což zmenšilo objem na pouhých 10 000 fotek. Je ale nejlepší fotka ta s krásnou modelkou, unikátním nápadem, náročným zpracováním nebo zajímavým příběhem?

Nakonec jsem vybral neobvyklou fotku – protože jsem na ní já. A navíc je v pozadí příběh, díky kterému si ji budu pamatovat: vznikla totiž na Děčínském Sněžníku ve chvíli, kdy jsem tam byl široko daleko sám. Chtěl jsem odtud fotku, ale měl jsem k dispozici jen Canon s desetisekundovou samospouští. Potřeboval jsem několik pokusů, kdy jsem sprintoval od foťáku na druhý výčnělek a až zkratka skrz keř mi dovolila udělat fotku, kterou jsem si naplánoval.

Co se týče druhé otázky, mám bohužel pocit, že v technice focení se teď posunuju pomalu, takže tento rok mi přineslo největší změnu asi vybavení. Zejména nová silnější světla s baterií, která jsou použitelná i venku. Přes rok jsem s nimi experimentoval a jsem ještě zvědav, co dalšího s jejich pomocí vymyslím.

Majo Eliáš

MajoElias

Začnu tím, co se mi podle mého názoru povedlo nejvíc. Jsem člověk, kterému imponuje jednoduchost, z níž se snažím vytěžit maximum. Takže si nepotrpím na komplikované a přeplácané scény. Fotografuju hlavně portrét a módu – a právě z této oblasti je i moje nejoblíbenější fotografie.

Fotografii jsem vyfotografoval v Praze, dokonce to nebyl ani můj fotoaparát, se kterým jsem ji pořídil. Fotoaparát mi půjčila fotografická ikona československého undergroundu Ján Hronský, alias Žltý Dodo. Na fotografii je vyfotografovaná modelka Lucie Chroustovská, která je opravdu velmi zkušená. Lucii připravila v podobě make-upu, stylingu a vlasů Tereza Fuchsová. Tato týmová práce přinesla opravdu zajímavý výsledek. Snažil jsem se o to, aby fotografie byla co nejjednodušší, ale přitom do detailu promyšlená. Myslím, že se to povedlo.

Tuto fotografii jsem vybral i z toho důvodu, že jsem byl přesvědčen o tom, že dámská móda není právě mojí nejsilnější stránkou – fotografuju hlavně pánskou módu. Tato série mě však přesvědčila o tom, že to se mnou nebude až tak marné a že dokážu vyfotografovat na dobré úrovni i tento žánr. Je to však o lidech a o tom, jak dokážou odvést svojí práci. Takže pokud se do ní pustí všichni se vší vervou, výsledek může vypadat i takto.

Tím jsem se dostal k tomu, že je to asi jedno s nejpříjemnějších focení, které jsem v roce 2015 absolvoval. Vzniklo z něj hodně povedených snímků, atmosféra byla skvělá a celý den utekl, ani nevíme jak. Fotografie se pak upravovaly skoro samy. Ještě jsem nikdy neupravoval fotky s takovým nadšením a chutí jako tyto.

Dáša Husárová

DasaHusarova

Zhodnotit jeden uplynulý rok jako samostatný úsek je pro mne trochu zvláštní. Čas a události na sebe plynule navazují i přes hrany jednotlivých dat a letopočtů, podle kterých je tak rádi stříháme a hodnotíme. Fotografie je pro mne stále obrovským prostorem se spoustou neprobádaných zákoutí. Místem pro hledání vlastního výrazu, témat, vyslovení toho, u čeho slova působí banálně a nepřístojně. Způsobem, jak otisknout v paměť místa, momenty, nálady a přítomnost. Jak se zpomalit, pozastavit a vychutnat si i to, co bychom v každodenním spěchu přehlédli.

Fotografii mám také stále blíže spojenou s touhou po minimalismu a jednoduchosti. 24 mm a drobná zrcadlovka, co se skoro vleze do dlaně, se zdají být všechno, co je třeba. Stále více také tíhnu k analogu, který celý ten lov snímků ještě více zpomaluje a zklidňuje.

Fotila jsem spoustu věcí. Zákruty lesů a hor, města, v nichž jsem byla cizí, prázdné domy i chvilky plné přátel. Z celé té kupy fotografií jsem nakonec jednu vybrala. Příznačnou obyčejností okamžiku, trošku vtipnou a z mého oblíbeného prostředí ulice.

Matěj Liška

MatejLiska

Měsíční pobyt v jižní části Afriky pro mě byl v tomto roce nejsilnějším fotografickým zážitkem. A to nejlepší, co jsem tam viděl, byla čistá noční obloha plná hvězd. Centrum mléčné dráhy se nedá s tím, co vidíme z Evropy, srovnávat. Proto dávám právě fotku noční oblohy z jižní Afriky.

Honza Zeman

151221_Jan_Zeman_favorit_2015

Vzhledem k mému profesnímu zaměření (portrétní fotografie) se už tak často nedostanu k fotografování svého oblíbeného žánru – architektuře a městské krajině. Takže mojí nejoblíbenější letošní fotografií je tento noční snímek několika kostelů na Starém Městě s dominantním Týnským chrámem. Fotografie vznikla tak trochu náhodou. Původně jsem zamýšlel jiný snímek, ale nebylo pro něj vhodné světlo, takže jsem změnil stanoviště a se štěstím našel tuto kompozici.

Při fotografování jsem potkal spoustu zajímavých lidí a nadále s radostí sleduju, jakým směrem se ubírá moje portrétní fotografická praxe. Opět jsem se utvrdil v tom, že fotografování není o lepším technickém vybavení, ale o tom, jak dokáže člověk využít to, které má k dispozici. Zjistil jsem, že jsem si během celého roku většinou vystačil s jedním světelným pevným objektivem a že některé fotografické vybavení, o kterém jsem si před pár lety myslel, že bez něj nebudu moci pořádně fotografovat, vůbec nepotřebuju.

Irča Diatelová

Irena

Moje nejoblíbenější fotka z letošního roku je asi fotka pořízená na konci října v Lake Districtu v Británii. Je na ní zapadající slunce a dívka, která si ještě chvíli před tímto záběrem fotila několik selfie snímků se spolužačkami, stejně jako několik dalších lidí mimo záběr. Pak si ale sedla a pozorovala nádherný západ slunce, což je právě ten důvod, proč pro mě má tato fotka hodnotu – je na ní vidět, že člověk oceňuje krásy přírody.

Po fotografické stránce mi tento rok přinesl důležitou změnu ve fotovýbavě – pořídila jsem si GoPro kameru, především kvůli timelapsům přírody, ale její využití je mnohem větší.

Taky jsem se ale naučila spoustu tipů a triků na úprav fotek v Zoner Photo Studiu.

Co se týče samotného focení, musím bohužel přiznat, že od té doby, co jsem si koupila telefon s trošku lepším fotoaparátem, mám výrazně menší počet fotek ze zrcadlovky – tu už vytahuju jenom tehdy, když vím, že mám příležitost pořídit dobré fotky, typicky při cestování.  

Aja Voráčková

AjaVorackova

Fotografování v roce 2015 je u mě neodmyslitelně spjato především s výlety, i proto je pro mě „fotka roku“ čistě výletní. Turistická značka zachycená v podzimním lese se probojovala i na stěnu naší kanceláře. Modrá turistická značka ukazuje někam do lesa a díky rozostřenému pozadí se můžeme jen domýšlet, co je cílem. Kompozičně by mělo smysl posunout značku více do třetiny, ale pro mě tak snímek alespoň vyvolává určité napětí a zároveň mě podzimní barvy potěší.

Kromě výletů jsem letos absolvovala jedno svatební focení, fotografovala jsem neposedné dítko a navštívila i ateliér. Všechno pro mě bylo nové a také to pro mě byla zkušenost a důkaz toho, že práce s lidmi není při fotografování žádná hračka.

A co vy?

Co potkalo v roce 2015 při fotografování vás?

Poslední aktualizace 30. prosince 2015

25 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Redakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Číst všechny články.

Komentáře