Fotograf zachycuje plynutí času v jediném snímku

Když Stephen Wilkes před deseti lety fotografoval panoramatický snímek herců a tvůrců filmu Romeo a Julie, všiml si jak ve 250 zhotovených fotografiích ubíhá čas. To se stalo inspirací pro jeho projekt Day to Night, kde do jedné fotografie slepuje okamžiky jednoho dne na určitém místě.

Yosemitský národní park

Yosemitský národní park

Na Wilksových snímcích doslova ubíhá čas před očima. Zatímco na jedné straně je ještě ráno, druhá část snímku usíná pod večerní oblohou. Samotný proces tvorby snímků je snad ještě působivější než výsledné fotky. Wilkes běžně stráví na daném místě 15 až 30 hodin čistého času focením. Fotografuje na vysokozdvižné plošině a vytvoří okolo 1500 fotografií, z nichž pak vybírá ty nejzajímavější do finální skládačky.

Autor sám říká, že projekt Day to Night je kompilací všeho, co na fotografii miluje – částečně jde o street fotografii, částečně o krajinu, architekturu, perspektivu, barvy, ale i historické okamžiky. Podařilo se mu totiž takto zaznamenat i inauguraci amerického prezidenta Barracka Obamy.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=irzkqx1aIrw&w=560&h=315]

O svém projektu Wilkes promluvil také v rámci přednáškových cyklů TED, video je dostupné v angličtině s anglickými titulky. Jedna z jeho nejnovějších sérií pořízená v Yosemitském národním parku byla uveřejněna v titulním článku lednového vydání National Geographic.

wilkes6

Times Square, New York

wilkes4

Inaugurace Baracka Obamy

wilkes2

Sacre Coeur, Paříž

wilkes1

Coney Island, New York

Poslední aktualizace 10. června 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře