Fotky z Marsu

Curiosity – robotické vozidlo – dosedlo na povrch Marsu začátkem srpna tohoto roku a od té doby plní své povinnosti i ve sběru obrazových dat. Rover má k dispozici hned tři druhy kamer (schopné pořídit fotografie jak černobíle, tak v barvě) a, což je pro nás obyčejné technické nadšence podstatné, odeslané snímky nekončí zapadlé v žádném archivu.

Vesmírná agentura NASA se totiž fotografiemi z Marsu ráda pochlubí a dokonce z dílčích fotografií vytváří panorámata, která publikuje v galerii na webové stránce projektu. Jedním z posledních takových snímků je například autoportrét roveru vytvořený na přelomu října a listopadu tohoto roku:

Foto: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems.jpg

Jeho mise však nespočívá v pořizování robotických autoportrétů. A tak vybrané snímky, které Curiosity odeslal během svého prvního čtvrtletí na povrchu Marsu, z galerie NASA vám přinášíme níže:

Panoramatický pohled na lokaci, kde se rover nacházel během 59. marťanského dne. Foto: NASA/JPL-Caltech.jpg

Kameny z místa 52. dne roveru na Marsu. Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Snímek zachycující první dotek robotické ruky Curiosity s kamenem na povrchu Marsu. Fotografie byla pořízena pomocí navigační kamery. Foto: NASA/JPL-Caltech.

Fotografie jedné z kamer, kterými je rover vybaven, s pozadím povrchu Marsu. Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS.jpg

Kalibrační tabulka určená pro kameru připevněnou na robotické ruce. Foto: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems.jpg

Panoramatický pohled s pomocí navigační kamery po jedenadvaceti dnech Curiosity na povrchu rudé planety. Vpravo pak můžete vidět čerstvé stopy, které rover na povrchu zanechal. Foto: NASA/JPL-Caltech.

Panoráma zachycující místo přistání Curiosity s horou Mount Sharp (vysoká 5,5 km) v pozadí. Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Stopy zanechané na povrchu Marsu. Snímek byl pořízen kamerou sloužící pro předcházení nebezpečí, která je vybavena objektivem typu rybí oko. Foto: NASA/JPL-Caltech.

Stopy po přistání. Foto: NASA/JPL-Caltech.jpg

Jedna z úplně prvních fotografií, které rover z Marsu odeslal. Je na ní zachycen vlastní stín Curiosity. Foto: NASA/JPL-Caltech.jpg

Pohled po přistání – stín roveru v popředí a v pozadí Mount Sharp. Foto: NASA/JPL-Caltech.jpg

Další snímky můžete nalézt na webových stránkách Mars Science Laboratory.

Poslední aktualizace 26. listopadu 2012

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře