FLIF představuje nový bezztrátový obrazový formát

Mezi stálice ukládání obrazových souborů v počítačích a na webu – JPEG a PNG formáty – se snaží dostat velmi zajímavý opensourcový nováček FLIF, aneb Free Loseless Image Format. Vývojáři nového formátu slibují kvalitní obrázky s mnohem menší velikostí.

comparison

Podle papírových srovnání jsou FLIF obrázky průměrně o 35 % menší než typické PNG a o 37 % menší než bezztrátové JPEG 2000. Charakteristiky FLIF formátu zahrnují grayscale/RGB/RGBA, 16bitovou barevnou hloubku či podporu animací. Velkou výhodou je, že je vhodný pro různé typy obrazových výstupů od fotografie po grafiku.

FLIF je bezztrátový progresivní formát a je také responzivní. To znamená, že stačí stáhnout pouze malou část souboru s obrázkem či fotografií, abychom získali jeho rozumný náhled. Zároveň změnou velikosti částečně staženého souboru můžeme získat daný obrázek v menších rozměrech a nižší kvalitě.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ByH7RMsMxBY&w=560&h=315]

 

FLIF je zatím stále ve vývoji. Momentálně jeho tvůrci pracují například na přidání podpory metadat. Formát je dostupný kompletně zdarma pod GNU licencí.

Poslední aktualizace 3. října 2015

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře