Fenomén gigantických panoramat

Panoramatická fotografie je velmi oblíbená snad již od prvopočátků fotografie. V průběhu času docházelo k různým modifikacím panoramatických snímků, jedním z posledních výstřelků jsou gigantická panoramata.

Gigapanorama, jak se obvykle velkým snímkům říkám, je specifickým druhem fotografie, která vlastně ani nemusí být panoramatická. Hlavním lákadlem takového snímku je totiž jeho rozlišení, které se pohybuje v řádech gigapixelů (Gpx) tedy v miliardách pixelů. Pro představu – současné profesionální středoformátové zrcadlovky používají digitální stěny s rozlišením kolem 50-60 Mpx, což je tisíckrát méně, než rozlišení giganpanoramat.

Určitě si říkáte, k čemu je takové rozlišení dobré? Odpověď je velmi jednoduchá, fotografie s takto velkým rozlišením se netisknou, ale slouží primárně k prohlížení v počítači. Pokud byste snímek chtěli vytisknout, budete limitování spíše tiskovými možnostmi dostupných tiskáren než rozlišením obrazu.

Dubai, foto Gerald Donovan

Dubai, foto Gerald Donovan

Důvodem pro tvorbu snímků s takto obřím rozlišením je možnost jejich interaktivního prohlížení a také zachycení celé škály detailů, jejichž zobrazení je možné pouhým přiblížením obrazu. Odtud se dá i velmi snadno odvodit, jaký vlastně byl vývoj gigapanoramat. První snímky byly především dokumentační a zachyceny na nich byly interiéry architektonických památek.

Prvotní impuls pak pravděpodobně vzešel z řad fotografů, kteří dokumentují obrazové sbírky galerií, neboť se jedná o prakticky stejný proces, tedy zachycení obrazu ve vysokém rozlišení, kdy výsledek vzniká složením z více fotografií.

Jak fotit gigapanorama?

Společně s rostoucím rozlišením snímačů uvnitř fotoaparátů a s rostoucím výkonem počítačů byla tvorba obrazu s gigantickým rozlišením dostupná i pro běžného smrtelníka. Gigapanorama tak nyní může vytvořit prakticky kdokoliv.

Při fotografování je velmi důležitá důkladná příprava a dobré rozvržení fotografování scény. Výsledný obraz je obvykle složen z několika tisíc dílčích snímků, které na sebe navazují a umožňují tak velmi detailní prohlídku částí obrazu. Sami už asi tušíte, že tvorba takové fotografie pouze s využitím fotoaparátu a stativu by byla nemožná.

stativová hlava GigaPan Epic 100

Stativová hlava GigaPan Epic 100

Vyfotografovat sadu snímků pouze za použití stativu a pak je složit dohromady to je možné pouze u obrazů, kde se pracuje s jednou řadou snímků. Už když přidáte řadu další a obraz bude složen například z 5×5 snímků, budete muset použít panoramatickou stativovou hlavu, která umožní přesné nastavení pozice fotoaparátu.

Pro tvorbu gigapanoramat se používají speciální elektronicky řízené stativové hlavy, které umožňují přesný posun fotoaparátu tak, aby byla zajištěna návaznost jednotlivých fotografií při současném vytěžení maximálního potenciálu snímku. Nejznámější jsou zřejmě výrobky společnosti GigaPan Systems, která nabízí tři modely – pro malé kompakty, amatérské zrcadlovky a ultrazoomy a pro profesionální zrcadlovky. Přímo na webu najdete hned několik videí, jak stativové hlavy pracují a jak nastavit fotoaparát.

 

Stativová hlava GigaPan Epic Pro

Stativová hlava GigaPan Epic Pro

Kam s nimi

Nejčastěji se publikují nové snímky s gigantickým rozlišením na internetu, kde k nim může přistupovat celá řada návštěvníků. Velmi oblíbená je webová stránka Gigapan.org, na které najdete řadu panoramatických fotografií s obřím rozlišením. Pomocí flashového přehrávače si pak můžete velmi snadno prohlédnout i ty nejmenší detaily zobrazených snímků. Po stažení programu pro nahrávání, můžete sami rozšířit řady těch, kdo na webu snímky publikují.

Los Angeles, foto: Bill Bailey

Los Angeles, foto: Bill Bailey

Dalším serverem, kde můžete najít celou řadu zajímavých snímků s vysokým rozlišením a také si založit účet, je 360cities. Na webu najdete řadu fotografií z nejrůznějších koutů světa a co víc, můžete si dokonce objednat i tištěnou variantu panoramatu.


Abajo De Torre Eiffel Paris Francia in Paris


Paradise Island Hurghada 14 in Egypt

Poslední aktualizace 26. října 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře