Ani zima, ani jaro. I nevlídné počasí vykouzlí zajímavé fotky

Ani zima, ani jaro. I nevlídné počasí vykouzlí zajímavé fotky

Končí zima a blíží se jaro. To sebou nese období plné nestálého počasí. Jedná se přibližně o měsíc až dva, které bývají pro fotografy nezajímavé, jednotvárné a plné mdlých barev, nebo ne?

Počasí jako na horské dráze. Ráno svítí sluníčko, ale mrzne. Odpoledne je tepleji, ale prší. A na víkend nasněží, ale pouze poprašek, žádné pěkné závěje. I přes nastudování meteoradarů je počasí nestálé a může se každou chvíli změnit. Kdy, a co vlastně lze v takových podmínkách fotit? 

Kdy fotit

Čas focení je hodně závislý na zmíněné nestálosti počasí. Je tedy dobré být stále nachystaný a využít jakékoliv příležitosti. Pěkné fotky mohou vzniknout například za brzkého rána, kdy je kvůli chladnějšímu počasí ještě lehká námraza, ale svítí slunce. Tehdy mohou vzniknout krásné detaily.

Ani zima, ani jaro

Ranní detaily

Ranní jinovatka spojená se sluncem může vykouzlit velmi fotogenické podmínky například s namrzlými listy. Osobně fotím zejména přírodu a obzvlášť pak detaily, kterých si může málokdo všímat, například jak se na čerstvě rozmrzlém listu objevil závan tepla v podobě berušky. 

Ani zima, ani jaro

Rostliny a první květy

Vyniknout můžou také rostliny zotavující se po zimě či první květy oznamující příchod jara. Typické jsou například sněženky. Já osobně mám ovšem radši spíše různé keře či trávy, které vypadají jako podzim zamrzlý v čase. 

Ani zima, ani jaro

Tajemná mlha a cesty

Pokud nemáte štěstí na slunce, využijte mlžného počasí. Mlha vašim fotkám navodí pocit tajemna a jistého kouzla. Například lesy nebo různé cesty zahalené do mlhy vypadají obzvlášť mysticky. 

V tomto případě byla fotka celkově tmavší. Pomocí přechodového filtru jsem zesvětlila trávu, aby vynikla její zelená barva. a pomocí druhého přechodového filtru jsem zvýraznila barvy západu slunce. 

Ráda fotím různé cesty, a líbí se mi na nich kráčející lidé. Zde například dvě postavy jdou k starému zavřenému lomu. Ráda si za fotkou cesty domýšlím příběh, kam asi cesta vede, a kdo po ní kráčí.
Ani zima, ani jaro

Struktury

Dalším zajímavým tématem na focení můžou být struktury. Ty lze fotit prakticky za jakéhokoliv počasí, a dokonce se během nepříznivého počasí mohou změnit. Například kůra stromů po dešti má mnohem výraznější barvy, díky vsáknuté vodě. Nebo, tak jako zmíněné listy, i zde může kůra vypadat mnohem zajímavěji s namrzlými konci. 

Ani zima, ani jaro

Může se vám zadařit, že natrefíte na ztrouchnivělé dřevo ve kterém zamrzla dešťová voda. Tady máme tedy struktury hned dvě: dřevo a vodu.

Ani zima, ani jaro

Úpravy

A jak takové fotky upravit? Já většinu fotek upravuji jen zlehka v ZPS X v modulu Vyvolat. Většinou upravuji Expozici. V tomto případě jsem ji stáhla trochu níž, protože byly fotky kvůli slunci a námraze světlejší. Pak jsem si u každé fotky samostatně upravila Dynamický rozsah. V případě fotek se zajímavými strukturami jsem ještě vytáhla Texturu a Zřetelnost. 

U této poslední fotky jsem navíc zesvětlila levý spodní roh pomocí přechodového filtru a pohrála si s Vyvážením bílé, aby vynikly zelené odstíny trávy. 

Tak se nebojte a vyražte na fotolov. Protože i za nepříznivého počasí mohou vzniknout zajímavé fotky. Které si pak upravíte v Zoner Photo Studiu X. Stáhněte si ho zdarma na 7 dní s plnou podporou všech funkcí, 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *