8 tipů na vánoční dárky pro fotografy

Vánoce jsou za dveřmi a na výběr, nákup či výrobu dárků je nejvyšší čas. Máte doma fotonadšence nebo jen prostě nevíte, o co si máte Ježíškovi napsat? Mám pro vás 8 tipů, které 100% udělají pod stromečkem spoustu radosti.

1. Fotoaparát, objektiv, výbava

Největší radost udělá fotografovi určitě nový fullframe, pevná „osmdesátpětka“ se světelností 1,2 nebo alespoň SD karta, která přenáší fotky přes wi-fi. Za ty samé peníze si můžete samozřejmě pořídit ojeté auto nebo dovolenou pro celou rodinu, co byste ale neudělali pro své nejmilejší a jejich vášeň.

Doporučit jako dárek se dá ale i třeba nejlevnější objektiv na trhu – pevnou 50 mm se světelnost F1.8. Je to klasika a sklo milované asi všemi vlastníky jejich první digitální zrcadlovky.
Nespletete se ani záložními paměťovými kartami, musíte znát ale požadovaný typ.

Pevná padesátka – ideální dárek pro majitele první zrcadlovky, kteří vlastní pouze setový objektiv.

2. Starý fotoaparát

Pokud nechcete utrácet ohromné částky, můžete (si) pod stromeček nadělit nějaký starší fotoaparát. Čím je dnešní technika lepší, pokročilejší a dokonalejší, tím víc jsou populární právě analogové zrcadlovky, klasické polaroidy a fotoaparáty typu Holga, Diana nebo Flexaret. Vyjdou vás od pár stovek po cca tři tisíce korun.

Radost udělají obrovskou právě svým charakterem, tím, že jsou nedokonalé a mají příběh. Fotky z nich mají optické vady, zároveň ale taky atmosféru, nejsou prostě sterilní. Já takto dostal na Vánoce polaroid a byl štěstím bez sebe.

Fotoaparát Holga se dá sehnat v bazaru za cca 2 tisíce. Fotky z ní mají charakteristickou atmosféru.

3. Fotografie

Věnujte přímo fotografie! V dnešní digitální době roste hodnota fotky na papíře. Udělejte tedy radost samotným snímkem. Možností máte mnoho, připravte fotoknihu nebo nechte udělat rovnou fotoobraz. Fotografie nemusí být přitom vaše, mohou být obdarovaného. Pro domácí použití můžete dokonce udělat reprodukci některé slavné fotky, třeba vašeho oblíbeného fotografa, musíte ji však sehnat v dostatečném rozlišení.

Takto elegantně může vypadat váš dárek - fotokniha.jpg

Takto elegantně může vypadat váš dárek – fotokniha.

4. Knihy

Knížka je tradiční dárek, dobrá kniha o focení inspiruje i vzdělává. Správně vybrat není jednoduché, fotopublikací se totiž nabízí celá řada. Pro začátečníky můžu doporučit takřka libovolnou knihu od Bryana Petersona. Bryan má přívětivý styl psaní a skvěle vysvětluje i složité problematiky.

Kterémukoliv středně pokročilému fotografovi bych zabalil titul Očima fotografa od Michaela Freemana. Mimochodem, Freemanovu sérii 4 knih Fotografie v praxi můžete pořídit skoro za polovinu jako druhý bonus z našeho adventního kalendáře!

Pokud má být objektem pro fotografování žena, pak je skoro nutností vlastnit skvělou novinku 1000 dokonalých póz, jejíž ukázku můžete vidět níže.

Eliot Siegel – Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz.jpg

Eliot Siegel – Naučte se fotografovat ženy: 1000 dokonalých póz.

5. Předplatné časopisu

Nejen knihy jsou zdrojem vzdělání a inspirace. V České republice stále vychází několik velmi kvalitních časopisů – mé oblíbené jsou dva – magazín Digitální fotografie pro ty, kteří se perou se základy, a časopis FOTO pro fotoinspiraci zabalenou do nádherného designu.

Dva nejlepší fotografické časopisy v ČR - FOTO a Digitální fotografie magazín

Dva nejlepší fotografické časopisy v ČR – FOTO a Digitální fotografie magazín

6. Kurz

Můžete přečíst stovky knih a článků, ale pokud nepřevedete poznatky do praxe, vaše umění fotografie se moc neposune. Proto je dobré navštívit fotografický kurz.

Zoner Press nabízí široký rozsah kurzů v Brně, od základů ZPS po třeba focení portrétů.

Pokud nebydlíte ve větším městě a nechce se vám dojíždět, je tady pořád alternativa v podobě online fotografických kurzů, na blogu Milujemefotografii.cz jsem již psal o jednom opravdu přínosném – PPSOP.cz, které vede již zmiňovaný Bryan Peterson!

7. Výlet do fotogenické lokace

Jsou místa, kde krásné fotografie vznikají takřka samy. Praha, Paříž, severní Španělsko nebo třeba Motýlí dům v Německu. Výlet na takové místo je pro fotografa splněným snem.
Pokud ale sami nefotíte a chcete jet taky, obrňte se železnou trpělivostí, obdarovaný se vám po dobu celé dovolené nebude nejspíše věnovat.

Vít Kovalčík pořídil tuto fotku ve Španělsku, za fotogenickou lokací ale rozhodně nemusíte za hranice.

8. Zoner Photo Studio

Nejpopulárnější program na práci s digitální fotografií v České republice s více než 500 000 aktivních uživatelů, to už něco znamená, ne?

Zoner Photo Studio je ideální dárek hned z několika důvodů. Za prvé pokrývá nejen editaci, ale celé fotografické workflow, od importu přes opomíjenou a ohromně důležitou správu, po sdílení na Facebooku a Zoneramě.

Tyto Vánoce máme pro vás vánoční akci s fotoknihou zdarma a slevy pro vlastníky předchozích verzí.
Navíc můžete tento dárek koupit opravdu na poslední chvíli, elektronickou licenci s dárkovým poukazem můžete koupit i během štědrovečerního hodování, doporučuji však si to rozmyslet dříve a koupit krabicovou verzi s knížkou, přeci jen je hezké mít pod stromečkem dárek úhledně zabalený.

Pro ukázku úpravy „před a po“ najeďte nad fotografii myší. Toto a mnohem více umí s vašimi fotkami udělat Zoner Photo Studio.

To bylo mých 8 tipů na vánoční dárek pro fotografa.

Pokud máte jiné nápady, sem s nimi, ať je můžu Ježíškovi poslat s dostatečným předstihem.

A nezapomeňte, že ať už pro sebe nebo svého fotonadšence vyberete cokoliv – Vánoce nedělají dárky, ale hlavně lidé. Hezké svátky!

Poslední aktualizace 6. prosince 2013

59 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Jiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Číst všechny články.

Komentáře